Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Świat liczy koszty leczenia chorych na raka jelita grubego

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 19 sierpnia 2015 08:55

Świat liczy koszty leczenia chorych na raka jelita grubego - Obrazek nagłówka
Koszt leczenia jest coraz częściej elementem podejmowania decyzji terapeutycznych. Na tegorocznym kongresie ASCO przedstawiono analizę ekonomiczną kosztów terapii chorych na zaawansowanego raka jelita grubego. Co z niej wynika?
[caption id="attachment_61115" align="alignnone" width="620"]ThinkstockPhotos ThinkstockPhotos[/caption]

Koszt leczenia jest coraz częściej elementem podejmowania decyzji terapeutycznych. Na tegorocznym kongresie ASCO przedstawiono analizę ekonomiczną przeprowadzoną przez dr Deborah Schrag, która porównuje koszty leczenia chorych na zaawansowanego raka jelita grubego.

Analizę oparto o wyniki randomizowanego badania III fazy CALGB/SWOG 80405 porównującego przeżycie całkowite chorych otrzymujących leczenie z zastosowaniem bewacyzymabu lub cetuksymabu w skojarzeniu ze standardową chemioterapią (FOLFOX/FOLFIRI). Badanie nie wykazało różnic w przeżyciu całkowitym chorych.

Ponieważ przeżycie całkowite oraz jakości życia pacjentów były porównywalne (brak istotnych statystycznie różnic) w każdym z ocenianych ramion, w celu oceny opłacalności obu technologii medycznych, autorzy analizy zastosowali metodę minimalizacji kosztów.

Średni koszt leczenia z zastosowaniem bewacyzumabu był 37 proc. niższy niż średni koszt leczenia cetuksymabem (66076 vs 105339 dolarów). Analiza wrażliwości potwierdziła pewność uzyskanych wyników, czyli jednoznaczną opłacalność terapii bewacyzumabem w leczeniu pierwszej linii zaawansowanego raka jelita grubego, bez względu na rodzaj zastosowanej chemioterapii standardowej.

Zalecenia Europejskiego Towarzystwa Onkologicznego (ESMO) oraz inne międzynarodowe wytyczne rekomendują stosowanie leków biologicznych w pierwszej linii leczenia. Pomimo tych rekomendacji, w warunkach polskich zarówno bewacyzumab jak i cetuksymab nie są refundowane w pierwszej linii leczenia zaawansowanego raka jelita grubego. W ramach programu lekowego B.4 są one dostępne odpowiednio w drugiej i trzeciej linii leczenia chorych na zaawansowanego raka jelita grubego.

Porównanie średnich miesięcznych kosztów obu terapii, na podstawie urzędowych cen zbytu z aktualnego obwieszczenia Ministra Zdrowia, wskazuje na znacząco niższy koszt terapii bewacyzumabu w porównaniu do terapii cetuksymabem również w warunkach polskich. W Polsce miesięczny koszt terapii bewacyzumabem w pierwszej linii leczenia zaawansowanego raka jelita grubego jest o 35 proc. niższy od kosztów terapii cetuksymabem.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także