Pałeczki Listeria monocytogenes to jedne z najbardziej niebezpiecznych bakterii przenoszonych przez żywność. W USA Listeria jest odpowiedzialna za około 2500 zachorowań i 500 zgonów rocznie. U osób z upośledzoną funkcją układu immunologicznego wywołana przez nią choroba – listerioza – kończy się zgonem w 20–30 proc. przypadków.
Zakażenie Listerią jest także bardzo niebezpieczne podczas ciąży – bakteria może wywołać poronienie a także zapalenie opon mózgowych u noworodka.
Naukowcy z Umeå University w północnej Szwecji odkryli, że bytujące w żywności (najczęściej w miękkich serach i w wędlinach) bakterie Listeria pod wpływem światła aktywują mechanizmy obronne, zwiększając tym samym swoją zjadliwość.
Odkrycia dokonano badając dwie nowe molekuły o własnościach antybakteryjnych. Naukowcy zauważyli, że ich skuteczność wobec Listerii zależy – odwrotnie proporcjonalnie – od natężenia światła, w jakim prowadzone były testy.
– Listeria jest tak niebezpieczna między innymi dlatego, że może się rozmnażać w produktach przechowywanych w lodówce – wyjaśnia Christopher Andersson, jeden z autorów badania. – Jeśli taka żywność trafi następnie na stół bez obróbki cieplnej, ryzyko infekcji jest bardzo wysokie.
Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pozwoli w przyszłości na opracowanie skuteczniejszych metoda walki z tym groźnym patogenem.
Źródło: Eurekalert