Dzięki zastosowaniu terapii genowej naukowcom z uniwersytetu w Barcelonie udało się po raz pierwszy przywrócić sprawność pamięci u myszy z objawami wczesnego stadium choroby Alzheimera.
Badacze wprowadzili do komórek hipokampa (struktury mózgu odpowiedzialnej m.in. za przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej oraz za orientację przestrzenną) gen aktywujący syntezę białka, którego wytwarzanie jest u pacjentów z chorobą Alzheimera zablokowane. Białko to aktywuje kolejne geny, bezpośrednio zaangażowane w procesy konsolidacji pamięci.
– Mamy nadzieję, że nasze badanie to pierwszy krok do opracowania leków, które pozwolą zatrzymać lub nawet odwrócić proces pogarszania się sprawności pamięci u osób cierpiących na chorobą Alzheimera – mówi Carlos Saura, szef zespołu hiszpańskich naukowców.
Według danych WHO choroba Alzheimera dotyczy 35,6 mln ludzi. Każdego roku rozpoznaje się 7,7 mln nowych przypadków. Globalne koszty generowane przez tę – jak dotąd nieuleczalną chorobę – sięgnęły w 2010 r. 604 mld dolarów.
Źródła: Journal of Neuroscience / The Local