Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Szansa na przełom w terapii raka żołądka

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 1 lutego 2017 12:22

Szansa na przełom w terapii raka żołądka - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Ogłoszono wyniki badania ONO-4538-12, w którym sprawdzano skuteczność niwolumabu w leczeniu zaawansowanego raka żołądka.

Rak żołądka jest piątym co do częstości nowotworem złośliwym na świecie, każdego roku diagnozuje się ponad 950 tys. nowych przypadków. Jest to również trzecia główna przyczyna umieralności z powodu nowotworów. Rocznie zgłaszanych jest ponad 720 tys. zgonów z tej przyczyny. Częstość występowania raka żołądka jest wyższa w krajach Azji Wschodniej niż w krajach zachodnich. Współczynnik przeżyć pięcioletnich u pacjentów z rakiem żołądka wynosi 30,4%, jednak obniża się do 5% u pacjentów z przerzutami. Z powodu braku standardowej opcji terapeutycznej dla pacjentów z nieoperacyjnym zaawansowanym lub nawracającym rakiem żołądka, leczonych uprzednio chemioterapią, zachodzi pilna medyczna potrzeba znalezienia rozwiązania dla tej grupy chorych.

Badanie ONO-4538-12 to podwójnie zaślepione, randomizowane badaniem klinicznym fazy 3 z grupą kontrolną, oceniające skuteczność i bezpieczeństwo stosowania niwolumabu u pacjentów z zaawansowanym rakiem żołądka opornym lub nietolerującym leczenia standardowego. Wyniki zostały zaprezentowane podczas konferencji 2017 Gastrointestinal Cancers Symposium w San Francisco.

Okazało się, że niwolumab obniżył ryzyko zgonu z powodu raka żołądka o 37% w porównaniu do placebo. Współczynnik 12-miesięcznych przeżyć całkowitych wyniósł 26,6% wśród pacjentów leczonych niwolumabem w porównaniu do 10,9% wśród chorych, którym podawano placebo.

Profil bezpieczeństwa niwolumabu był spójny z wynikami uzyskanymi w poprzednich badaniach nad guzami litymi. Zdarzenia niepożądane związane z leczeniem (TRAEs) dowolnego stopnia oraz stopnia 3/4 wystąpiły u 42,7% w porównaniu do 26,7% oraz u 10.3% w porównaniu do 4,3% pacjentów, leczonych odpowiednio niwolumabem oraz przyjmujących placebo.

- Otrzymane wyniki wykazały korzyść kliniczną niwolumabu u uprzednio leczonych pacjentów z zaawansowanym lub nawracającym rakiem żołądka i stanowią solidną podstawę do prowadzenia kolejnych badań nad zastosowaniem niwolumabu u pacjentów z rakiem żołądka - mówi główny badacz dr Yoon-Koo Kang z Departamentu Onkologii Uniwersytetu Ulsan College of Medicine, Asan Medical Center w Seulu w Korei.

Niwolumab jest inhibitorem immunologicznego punktu kontrolnego PD-1 zaprojektowanym tak, aby w unikalny sposób wspomóc system immunologiczny organizmu w przywracaniu odpowiedzi immunologicznej. Wspomagając system immunologiczny organizmu w walce z rakiem, niwolumab stał się ważną opcją terapeutyczną w leczeniu wielu typów nowotworów.

W lipcu 2014 r. niwolumab był pierwszym zarejestrowanym inhibitorem immunologicznego punktu kontrolnego PD-1. Obecnie jest zarejestrowany w 60 krajach.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także