Rak żołądka jest piątym co do częstości nowotworem złośliwym na świecie, każdego roku diagnozuje się ponad 950 tys. nowych przypadków. Jest to również trzecia główna przyczyna umieralności z powodu nowotworów. Rocznie zgłaszanych jest ponad 720 tys. zgonów z tej przyczyny. Częstość występowania raka żołądka jest wyższa w krajach Azji Wschodniej niż w krajach zachodnich. Współczynnik przeżyć pięcioletnich u pacjentów z rakiem żołądka wynosi 30,4%, jednak obniża się do 5% u pacjentów z przerzutami. Z powodu braku standardowej opcji terapeutycznej dla pacjentów z nieoperacyjnym zaawansowanym lub nawracającym rakiem żołądka, leczonych uprzednio chemioterapią, zachodzi pilna medyczna potrzeba znalezienia rozwiązania dla tej grupy chorych.
Badanie ONO-4538-12 to podwójnie zaślepione, randomizowane badaniem klinicznym fazy 3 z grupą kontrolną, oceniające skuteczność i bezpieczeństwo stosowania niwolumabu u pacjentów z zaawansowanym rakiem żołądka opornym lub nietolerującym leczenia standardowego. Wyniki zostały zaprezentowane podczas konferencji 2017 Gastrointestinal Cancers Symposium w San Francisco.
Okazało się, że niwolumab obniżył ryzyko zgonu z powodu raka żołądka o 37% w porównaniu do placebo. Współczynnik 12-miesięcznych przeżyć całkowitych wyniósł 26,6% wśród pacjentów leczonych niwolumabem w porównaniu do 10,9% wśród chorych, którym podawano placebo.
Profil bezpieczeństwa niwolumabu był spójny z wynikami uzyskanymi w poprzednich badaniach nad guzami litymi. Zdarzenia niepożądane związane z leczeniem (TRAEs) dowolnego stopnia oraz stopnia 3/4 wystąpiły u 42,7% w porównaniu do 26,7% oraz u 10.3% w porównaniu do 4,3% pacjentów, leczonych odpowiednio niwolumabem oraz przyjmujących placebo.
- Otrzymane wyniki wykazały korzyść kliniczną niwolumabu u uprzednio leczonych pacjentów z zaawansowanym lub nawracającym rakiem żołądka i stanowią solidną podstawę do prowadzenia kolejnych badań nad zastosowaniem niwolumabu u pacjentów z rakiem żołądka - mówi główny badacz dr Yoon-Koo Kang z Departamentu Onkologii Uniwersytetu Ulsan College of Medicine, Asan Medical Center w Seulu w Korei.
Niwolumab jest inhibitorem immunologicznego punktu kontrolnego PD-1 zaprojektowanym tak, aby w unikalny sposób wspomóc system immunologiczny organizmu w przywracaniu odpowiedzi immunologicznej. Wspomagając system immunologiczny organizmu w walce z rakiem, niwolumab stał się ważną opcją terapeutyczną w leczeniu wielu typów nowotworów.
W lipcu 2014 r. niwolumab był pierwszym zarejestrowanym inhibitorem immunologicznego punktu kontrolnego PD-1. Obecnie jest zarejestrowany w 60 krajach.
Źródło: materiały prasowe