Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Szansa na przełom w zapobieganiu retinopatii cukrzycowej

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 27 marca 2017 12:51

Szansa na przełom w zapobieganiu retinopatii cukrzycowej - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Naukowcy z University of Miami Miller School of Medicine odkryli, że blokując aktywność białka o nazwie sekretogranina III, można zahamować patologiczne zmiany w obrębie naczyń krwionośnych siatkówki.

Badacze z Florydy posłużyli się techniką o nazwie „ligandomika porównawcza”, aby ustalić, jakie – oprócz do tej pory znanych – białka mają wpływ na zachowanie się naczyń krwionośnych siatkówki u myszy chorych na cukrzycę. Zdaniem dr. Wei Li, głównego autora, ta obiecująca technika może być użyta do wykrycia białek i ścieżek sygnałowych odgrywających rolę w patogenezie wielu innych schorzeń.

Zaobserwowano, że sekretogranina III (SCG3) wiąże się z powierzchnią naczyń krwionośnych siatkówki myszy z cukrzycą, stymulując wydzielanie związków odpowiedzialnych za rozrost naczyń. Wpływa też negatywnie na ich szczelność.

Naukowcy sprawdzili następnie wpływ podania chorym myszom przeciwciał skierowanych przeciwko SCG3.  Okazało się, że zastosowanie ich zwiększyło szczelność naczyń siatkówki i zapobiegło ich dalszemu rozrostowi.

Działo się tak nie tylko u myszy z cukrzycą, ale także u tych, u których retinopatię wywołano wysokim stężeniem tlenu. To ważne, ponieważ sugeruje, że za pomocą przeciwciał anty-SCG3 być może da się zapobiegać także retinopatii wcześniaków, związanej z tlenoterapią.

Źródło: The Journal of Experimental Medicine

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także