Innowacyjna szczepionka zawiera fragmenty materiału genetycznego wspólne dla czterech najważniejszych typów wirusa grypy.
Testy przeprowadzone na myszach dały obiecujące rezultaty. Zaszczepionym zwierzętom podano śmiertelne dawki siedmiu z dziewięciu najbardziej różniących się między sobą szczepów wirusa grypy. Gryzonie przeżyły, a te, które otrzymały najwyższe dawki szczepionki – nawet nie zachorowały.
Grupę kontrolną stanowiły myszy, którym podano tradycyjną szczepionkę sezonową przeciw grypie (drogą iniekcji lub spreju donosowego). Żadne ze zwierząt z tej grupy nie przeżyło zakażenia „koktajlem” siedmiu różnorodnych wirusów grypy.
Prof. Eric Weaver, szef zespołu badawczego, przestrzega jednak przed wysuwaniem zbyt optymistycznych wniosków z tak wczesnej fazy badań na zwierzętach. Nie ma żadnej gwarancji, że podobna skuteczność nowej szczepionki uda się osiągnąć u ludzi. Nie wiadomo też, na jak długo będzie ona w stanie zapewnić ochronę.
Z drugiej strony, niewątpliwym sukcesem jest wykazanie, że tworzenie skutecznych, uniwersalnych szczepionek przeciwko grypie jest w ogóle możliwe.
Według danych CDC w sezonie 2015–2016 grypą zaraziło się ok. 40 mln Amerykanów, z których 970 tys. wymagało leczenia szpitalnego. Specjaliści szacują, że szczepienia ochronne zapobiegły w tym okresie ok. 1,9 mln zachorowań i 67 tys. hospitalizacji.
Źródła: CDC / OutbreakNewsToday