W Stanach Zjednoczonych szczepieniom przeciwko wirusowi HPV poddaje się obecnie ok. 40 proc. kilkunastoletniej młodzieży. Szczepienia na dużą skalę prowadzone są już na tyle długo, że naukowcy zaczynają mieć możliwość analizowania długofalowego wpływu szczepionki na różne aspekty ludzkiego zdrowia.
Specjaliści z Boston University School of Public Health (BUSPH) opublikowali na łamach czasopisma „Paediatric and Perinatal Epidemiology” wyniki pierwszego prospektywnego badania kohortowego, w którym oceniano związek pomiędzy szczepieniem przeciwko HPV a płodnością.
W analizie wykorzystano dane z kohorty Pregnancy Study Online (PRESTO) – 3483 kobiet i 1022 mężczyzn w wieku 21-45 lat, aktywnie starających się o dziecko. Pary obserwowano przez 12 miesięcy. Zaszczepionych przeciwko HPV było 5,2 proc. mężczyzn i 33,9 proc. kobiet.
Okazało się, że pozytywny wpływ szczepień na płodność ogółu kobiet i mężczyzn jest nieznaczny. Jednak w przypadku kobiet z chorobami przenoszonymi drogą płciową (STI) w wywiadzie, efekt szczepionki przeciwko HPV był wyraźnie widoczny. Szanse na zajście w ciążę w tej podgrupie (zaszczepionych) kobiet były takie same, jak u pań, które nigdy nie chorowały na STI i nie były szczepione przeciwko HPV.
- Wyniki naszego badania powinny uspokoić osoby, które były niechętne szczepieniu przeciwko HPV z powodu obaw o ich wpływ na płodność. Wykazaliśmy, że szczepionka ta nie tylko nie zmniejsza szans na zajście w ciążę, ale wręcz przeciwnie – zwiększa je u niektórych kobiet – wyjaśnia Kathryn McInerney, główna autorka.
Źródło: OutbreakNewsToday