Badanie kohortowe objęło 89 818 pacjentów w wieku 65+, którzy przeżyli hospitalizację na oddziałach intensywnej terapii w Danii w latach 2005-2015. Tylko niewielki odsetek badanych był przyjęty do szpitala z powodu grypy lub jej powikłań.
Analiza wykazała, że u osób zaszczepionych przeciw grypie ryzyko udaru mózgu było o 16 proc. niższe niż u niezaszczepionych. Z kolei ryzyko zgonu w ciągu pierwszego roku po hospitalizacji było niższe o 8 procent.
– Każdego roku na oddziały intensywnej terapii duńskich szpitali przyjmuje się 30 000 pacjentów. Wiemy, że krytyczny okres dla ich przeżycia to kolejne 12 miesięcy – tłumaczy prof. Christian Fynbo Christiansen ze szpitala uniwersyteckiego Aarhus.
Trzech na czterech hospitalizowanych na duńskich oddziałach intensywnej terapii zostaje zwolnionych ze szpitala. Jednak co piąty z wypisanych do domu umiera w ciągi roku, a wielu z pozostałych cierpi z powodu choroby podstawowej, jej komplikacji lub innych poważnych dolegliwości.
– Nasze badanie jasno pokazuje, że wśród pacjentów, którzy zostali zaszczepieni przeciwko grypie, częstość zgonów i poważniejszych powikłań jest niższa. Potwierdza to słuszność obecnych zaleceń dotyczących szczepienia osób starszych – dodaje prof. Christiansen.
Co ciekawe, częstość zachorowań na zapalenie płuc w objętej badaniem populacji była podobna wśród zaszczepionych i niezaszczepionych przeciwko grypie. Autorzy sugerują, że można to wytłumaczyć wiekiem uczestników. We wcześniejszych badaniach, w których obserwowano redukcję zapadalności na pneumonię po szczepieniu przeciw grypie, zależność ta dotyczyła głównie osób młodych, nieobciążonych schorzeniami przewlekłymi.
Źródło: Medical-X-Press