Czasopismo „Vaccine” opublikowało wyniki badania klinicznego fazy III nad skutecznością i bezpieczeństwem opracowanej przez Serum Institute of India szczepionki BRV-PV, przeznaczonej do zapobiegania zakażeniom rotawirusowym u niemowląt.
Indie mają spory problem z rotawirusami. W tym gęsto zaludnionym kraju w 2013 roku na biegunkę rotawirusową zmarło 47 100 osób.
Trzecia faza testów klinicznych szczepionki BRV-PV trwała dwa lata i objęła 7500 niemowląt w sześciu indyjskich miastach. W grupie zaszczepionych częstość zachorowań na rotawirusową biegunkę była niższa o 39,5 procent w porównaniu do grupy kontrolnej.
Jeszcze wyraźniej, bo aż o 55 proc. preparat BRV-PV zmniejszał ryzyko biegunek rotawirusowych o najcięższym przebiegu. Są to wyniki zbliżone do uzyskiwanych w badaniach nad konkurencyjnymi szczepionkami przeciwko rotawirusom, testowanymi wcześniej w Bangladeszu i w kilku krajach Afryki.
Szczepionkę BRV-PV podaje się doustnie w trzech dawkach – w 6., 10. i 14. tygodniu życia. Co w realiach Trzeciego Świata bardzo istotnie – preparat nie musi być przechowywany w lodówce, choć temperatura w miejscu składowania i podczas transportu nie powinna przekraczać 25°C.
Szczepionka BRV-PV była też testowana poza Indiami – w Nigrze. Badanie kliniczne fazy III nadzorowała tam organizacja Médecins Sans Frontières. Wyniki uzyskane w populacji Nigru były nawet lepsze niż w Indiach – szczepienie zmniejszało tam ryzyko najcięższych biegunek rotawirusowych o 78,8 procent.
Źródło: OutbreakNewsToday