Upowszechnienie karmienia piersią mogłoby uratować życie ponad 820 tys. dzieci rocznie, z czego 9 na 10 to dzieci poniżej 6. miesiąca życia. Potwierdza to publikacja w czasopiśmie naukowym „The Lancet”.
Z artykułów wynika, że karmienie piersią może zapobiec niemal połowie przypadków chorób biegunkowych i co trzeciej infekcji oddechowej, czyli chorobom, które stanowią obecnie główną przyczynę śmierci dzieci poniżej 5. roku życia.
Badania wskazują, że każdy rok karmienia piersią zmniejsza o 6 proc. ryzyko zachorowania na raka piersi. Biorąc pod uwagę obecne wskaźniki, karmienie piersią zapobiega rocznie niemal 20 tys. przypadków zgonów z powodu raka piersi. Upowszechnienie tej praktyki uchroniłoby nawet dwukrotnie większą liczbę kobiet przed śmiercią z powodu raka piersi. Dłuższe karmienie piersią jest również związane ze zmniejszeniem liczby przypadków nowotworów jajnika.
Inwestowanie w upowszechnienie praktyki karmienia piersią ma znaczący wpływ na zdrowie kobiet i dzieci oraz na wskaźniki ekonomiczne w państwach rozwiniętych i rozwijających się, powiedział Werner Schultink, dyrektor UNICEF ds. Programów Żywnościowych. Karmienie piersią ma kluczowy wpływ na przeżycie i rozwój dziecka oraz na jego stan zdrowia i lepsze perspektywy w przyszłości.
„The Lancet” potwierdza korzystny wpływ karmienia piersią dla kobiet i dzieci mieszkających zarówno w państwach o niskim, jak i średnim poziomie dochodów.
Karmienie piersią jest najbardziej naturalnym, najtańszym, łatwo dostępnym i przyjaznym dla środowiska sposobem, aby zapewnić wszystkim dzieciom zdrowy start w życie, dodaje Schultink. Jeśli uczynimy karmienie piersią priorytetem, wszyscy na tym skorzystamy.
Źródło: materiały prasowe