Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Unikalna laparoskopowa operacja bariatryczna u pacjentki po przeszczepieniu wątroby

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 marca 2023 11:50

Unikalna laparoskopowa operacja bariatryczna u pacjentki po przeszczepieniu wątroby - Obrazek nagłówka
W Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM, 23 marca 2023 r. zespół kierowany przez prof. Wojciecha Lisika wykonał pierwszą udokumentowaną w Polsce laparoskopową rękawową resekcję żołądka u pacjentki po przeszczepieniu wątroby w Polsce.

Pacjentka cierpiała na autoimmunologiczne zapalenie wątroby (AIH), które ostatecznie było powodem niewydolności tego narządu, doprowadzając do konieczności wykonania transplantacji, które odbyło się we wrześniu 2009 roku w tej samej Klinice. W momencie kwalifikacji do operacji chora miała prawidłową masę ciała, z BMI niespełna 22. W kolejnych latach po przeszczepieniu doszło do znacznego przyrostu masy ciała chorej, aż do BMI 42. Przyczyną tego był między innymi wpływ leków immunosupresyjnych.

W związku z tym pacjentka została zakwalifikowana do laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka. Pomimo trudnych warunków śródoperacyjnych, wynikających z przeszłości chirurgicznej, operacja przebiegła bez powikłań. Udało się u chorej wdrożyć, standardowo wykorzystywaną w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, wczesną rehabilitację pooperacyjną. Pacjentkę wypisano do domu w kolejnej dobie po operacji w stanie ogólnym bardzo dobrym. Nie zanotowano zaburzeń przeszczepionego wcześniej narządu.

Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej jest unikalnym miejscem, w którym wykonywane są zarówno operacje z zakresu chirurgicznego leczenia otyłości jak i przeszczepiania narządów takich jak nerki, wątroby i trzustki. Wszystkie te procedury odbywają się w ramach jednego zespołu chirurgicznego. Dlatego właśnie Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus UCK WUM jest najlepszym miejscem na wykonanie operacji metabolicznych zarówno u kandydatów do, jak i pacjentów po transplantacjach.

Operację przeprowadził zespół Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w składzie:

Personel lekarski: prof. Wojciech Lisik (operator), dr Paweł Ziemiański (asysta), dr Radosław Cylke (asysta), lek. Piotr Mieszczański (anestezjolog)

Personel pielęgniarski: lic. Barbara Wojciechowska (instrumentariszka) , lic. Katarzyna Ryfka (instrumentarisuzka), mgr Joanna Paciorek (anestetyczka).

Źródło: Biuro Prasowe UCK WUM

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński
31 października 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zarobki lekarzy, czyli o (nie)zaglądaniu do kieszeni

31 października 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.