Odszkodowania w wysokości 200 tys. euro żąda od firmy Bayer kobieta, która – jak twierdzi – doznała szkód zdrowotnych w wyniku przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych zawierających drospirenon. To pierwszy pozew w związku z tym lekiem w Niemczech.
Felicitas Rohrer w wieku 25 lat doznała nagłego zatrzymania krążenia. W jej tętnicy płucnej znaleziono masywne zakrzepy. Lekarze wskazali, że to pigułki antykoncepcyjne mogły być przyczyną wystąpienia zagrażającej życiu zatorowości płucnej. Kobieta złożła do sądu pozew przeciwko firmie Bayer o odszkodowanie w wysokości 200 tys. euro. Oskarża producenta o to, że niewystarczająco dopełnił obowiązku ostrzegania kobiet przed zwiększonym ryzykiem zakrzepicy po zażywaniu pigułek. Proces rozpoczął się 17 grudnia w sądzie w Waldshut-Tiengen.
W ślad Rohrer poszło już w Niemczech 8 kolejnych kobiet. To jednak niemal nic w porównaniu z ok. 9 tys. pozwów złożonych przeciwko koncernowi w USA (wg danych Coordination gegen Bayer-Gefahren – Koalicji przeciw zagrożeniom ze strony firmy Bayer). Bayer wypłacił tam już odszkodowania o łącznej wartości 1,9 mld dolarów. Jedną z poszkodowanych była Polska z Chicago - Mariola Zapalska. Kobieta została sparaliżowana po zażyciu drospirenonu. W tym przypadku pozwani zostali lekarz i szpital, ale nie firma Bayer. Zdaniem sądu, to lekarz podjął niewłaściwą decyzję, nie biorąc pod uwagę wieku i nadciśnienia pacjentki. Polce przyznano w 2014 roku odszkodowanie w łącznej wysokości 13,4 mln dolarów.
Producent utrzymuje, że pigułki zawierające drospirenon są bezpieczne, jeśli przyjmuje się je prawidłowo. – Lekarz i pacjentka muszą odbyć szczegółową rozmowę na temat osobistych i rodzinnych czynników ryzyka, takich jak palenie, otyłość i zakrzepy w rodzinie – podkreśla Dr Michael Diehl, specjalista ds. zdrowia kobiet w koncernie Bayer.
Procesy Bayerowi wytoczyć mają lub już wytoczyło ponad 1000 kobiet w Australii, Kanadzie i Izraelu. We Francji państwowy ubezpieczyciel przestał płacić za leki zawierające drospirenon. Wg danych Europejskiej Agencji Leków po zażywaniu drospirenonu odnotowano dotąd 36 przypadków śmiertelnych i 10 tys. zgłoszeń zatorowości płucnej.
Źródło: WP Finanse