Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

W Polsce najmniej lekarzy

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 25 listopada 2016 14:19

W Polsce najmniej lekarzy - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Najnowszy raport OECD o stanie zdrowia Europejczyków i o kondycji opieki medycznej na naszym kontynencie - po raz kolejny skłania nas do smutnej refleksji.

Z dokumentu przygotowanego przez Komisję Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że w okresie 2009-2015 wydatki na służbę zdrowia per capita wzrosły w Unii zaledwie o 0,7 procent.

Najwięcej na zdrowie w 2015 r. wydawano w Luksemburgu (6023 euro na mieszkańca), na drugim miejscu były Niemcy (4003 euro), a na kolejnych pozycjach: Holandia, Szwecja, Irlandia, Austria, Dania i Belgia. Polska znalazła się na 4. miejscu od końca (1259 euro na mieszkańca) – przed Chorwacją, Łotwą i Rumunią.

Wydatki na zdrowie per capita (2015)

Autorzy raportu rekomendują rządom państw członkowskich ukierunkowanie polityki zdrowotnej na ograniczanie barier finansowych w dostępie do opieki medycznej oraz na skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na wizyty i na leczenie.

Operacja usunięcia zaćmy - czas oczekiwania na kwalifikację do zabiegu

Czas oczekiwania w kolejkach w znacznym stopniu zależy od liczby dostępnych lekarzy. A w tej kategorii wypadliśmy najgorzej w Unii. W naszym kraju przypada zaledwie 2,3 lekarza na 1000 mieszkańców. Unijna średnia wynosi 3,5, a największą liczbą lekarzy mogą pochwalić się: Grecja (6,3), Austria (5,1), Portugalia (4,4), a także Litwa (4,3).

Liczba praktykujących lekarzy na 1000 mieszkańców

Nieco mniej pesymistycznie wygląda średnia oczekiwana długość życia mieszkańca Polski – 77,8 lat to wprawdzie mniej niż średnia w UE (80,9), ale np. na wspomnianej wyżej z powodu dużej liczby lekarzy na mieszkańca Litwie średnia ta wynosi tylko 74,7 lata. Najdłużej na naszym kontynencie żyją Hiszpanie (83,3), Włosi (83,2) i Francuzi (82,8), a także Szwajcarzy (83,3).

Średnia oczekiwana długość życia w momencie narodzin

Cały raport można pobrać tutaj.

Źródło: OECD

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także