Według najnowszych brytyjskich danych, skuteczność szczepień przeciwko grypie wyniosła w sezonie 2017/2018 średnio 25 procent. Najlepszy efekt przynosiło szczepienie dzieci (skuteczność 53 proc.). Jednak już u młodych dorosłych – tylko 18 procent.
- Jednym z problemów naukowych, z jakimi mamy do czynienia, jest długi czas pomiędzy wyprodukowaniem szczepionki przeciw grypie, a jej wykorzystaniem. Na półkuli północnej producenci zaczynają produkcję szczepionki na początku marca lub pod koniec lutego – gdy tylko WHO ogłosi, które szczepy powinny się w niej nadejść. Od tego momentu nie ma możliwości zmiany składu szczepionki, która do aptek trafi w październiku – przypomina prof. Jonathan Van-Tam, zastępca naczelnego lekarza Anglii.
Trzeba jednak pamiętać, że nawet niepełna ochrona ma znaczenie. Osoby te wprawdzie mogą zachorować, ale z mniejszym nasileniem objawów i niższym odsetkiem niebezpiecznych powikłań.
W sezonie 2018/2019 brytyjscy seniorzy będą mogli zaszczepić się szczepionką nowego typu, która ma zapewnić odporność na większą liczbę szczepów wirusa grypy. To bowiem w najstarszych grupach wiekowych skuteczność dotychczasowych szczepień budziła najwięcej obaw.
Szczepionka ta została dopuszczona do obrotu latem 2017 r., jednak nie można jej jeszcze było zaoferować seniorom w obecnym sezonie, ponieważ jej rejestracja nastąpiła miesiące po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia wydała rekomendacje dotyczące szczepionki na nadchodzący sezon.
Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla: osób w wieku 65+, kobiet w ciąży, pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi, seniorów przebywających w domach opieki, dzieci i pracowników ochrony zdrowia mających częsty kontakt z chorymi. W Wielkiej Brytanii osoby należące do tych grup otrzymują szczepionkę bezpłatnie.
W niektórych częściach kraju przeciw grypie szczepić też mogą się bezpłatnie dzieci szkolne (do 11 roku życia) – w ich przypadku stosowana jest szczepionka podawano donosowo.
Źródło: The Telegraph