Słaba rozpuszczalność substancji aktywnej w wodzie to w farmacji nie lada problem. Związki takie jak kurkumina, choć w warunkach in vitro wykazują różne korzystne działania, są z powodu złej rozpuszczalności określane przez naukowców pracujących nad nowymi terapiami jako "fałszywy trop".
Biochemicy z University of Illinois College of Engineering opracowali sposób dostarczania kurkuminy do guza nowotworowego. W tym celu stworzyli "wyrafinowany" kompleks metalocykliczny oparty na platynie. Dzięki swojej budowie przestrzennej, kompleks ten potrafi odwracalnie wiązać kurkuminę. Gdy całość zetknie się z powierzchnią komórki nowotworowej, kurkumina odłącza się i wnika do komórki.
- To jest klucz do rozwiązania problemu z nierozpuszczalności kurkuminy – zapewnia Dipanjan Pan, główny autor. - Wykazaliśmy też, że kombinacja platyny i kurkuminy wykazuje działanie synergistyczne i niszczy DNA komórki rakowej z wielokrotnie większa siłą niż sama platyna lub sama kurkumina.
Chociaż Pan i współpracownicy do tej pory przetestowali nowy sposób dostarczania nierozpuszczalnych w wodzie substancji do komórek nowotworowych tylko z użyciem kurkuminy, metoda ta może okazać się przydatna także w przypadku innych związków o działaniu antyrakowym.
Autorzy mają też nadzieję wykazać, że „podczepiona” pod metalocykliczny kompleks kurkumina dociera nie tylko do dojrzałych komórek nowotworowych, ale także do zmutowanych komórek macierzystych. Jeśli tak jest, aktywny składnik kurkumy powinien nie tylko niszczyć nowotwór, ale także zapobiegać jego wznowie.
Źródło: Proceedings of the National Academy of Sciences / Eurekalert