Brytyjscy uczeni wykorzystali dane zgromadzone w bazie The Cancer Genome Atlas (TCGA). Materiał pochodził od ponad 200 pacjentów chorujących na jeden z dwóch podtypów niedrobnokomórkowego raka płuca (gruczolakoraka lub raka płaskonabłonkowego).
W wyniku analizy okazało się, że istnieją pewne antygeny, które pojawiają się na powierzchni zmutowanych komórek już na bardzo wczesnym etapie nowotworzenia i są pozostają obecne i niezmienne we wszystkich kolejnych generacjach komórek guza, niezależnie od tego ile dalszych mutacji przeszły. Antygeny te nie występują przy tym na komórkach nienowotworowych. Cechy te czynią z nich idealny wręcz cel dla immunoterapii.
Badacze zakładają, że możliwe będzie opracowywanie personalizowanych szczepionek – tworzonych na bazie komórek nowotworu rozwijającego się w organizmie danego pacjenta. Podanie takiej szczepionki będzie stymulować nasze limfocyty do bezbłędnego identyfikowania i skutecznego zwalczania komórek nowotworowych wszystkich generacji. Inny prawdopodobny scenariusz zakłada użycie metod inżynierii genetycznej do modyfikacji limfocytów T pobranych od chorego w taki sposób, aby atakowały komórki, na których powierzchni występuje odkryty przez brytyjskich uczonych, unikalny dla nowotworu marker antygenowy.
Pierwsze próby kliniczne mają rozpocząć się za dwa lata.
Źródło: MNT