Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Badanie DYNAGITO

Więcej danych o nowoczesnym leczeniu POChP

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 26 kwietnia 2018 15:35

Więcej danych o nowoczesnym leczeniu POChP - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Czasopismo „The Lancet Respiratory Medicine” opublikowało wyniki badania klinicznego DYNAGITO, w którym wzięło udział niemal 8000 pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

POChP to postępująca, ale dająca się leczyć choroba, która znacząco wpływa na jakość życia. Zaostrzenia POChP to nagłe epizody nasilonej duszności, którym często towarzyszy kaszel i nadprodukcja śluzu, mogące trwać przez kilka dni, a nawet tygodni. Te epizody powodują konieczność pilnej opieki medycznej, w tym hospitalizacji, a nawet mogą prowadzić do zgonu. Długoterminowe prognozy dla pacjentów po hospitalizacji w wyniku zaostrzenia przebiegu POChP są złe – połowa umiera w ciągu pięciu lat.

Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2030 r. POChP stanie się trzecią przyczyną zgonów na świecie.

52-tygodniowe badanie kliniczne DYNAGITO miało na celu ustalenie, czy terapia typu LAMA/LABA (tiotropium + olodaterol) zmniejsza częstotliwość umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń POChP w skali roku w porównaniu do terapii LAMA (tiotropium) u chorych na POChP z FEV1<60% w stadium umiarkowanym i ciężkim, u których wystąpiło co najmniej jedno zaostrzenie wymagające podania sterydów ogólnoustrojowych i/lub antybiotyków bądź hospitalizacji w ciągu poprzednich 12 miesięcy.

Wyniki badania pokazały, że leczenie za pomocą połączenia tiotropium + olodaterol zmniejszyło o 7% częstość umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń w porównaniu do samego tiotropium.

- Dane z badania DYNAGITO są wartościowe, ponieważ dowodzą, że połączenie tiotropium i olodaterolu może obniżyć częstość występowania umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń w przebiegu POChP u chorych w porównaniu do samego tiotropium. To porównanie wykazuje zmniejszenie liczby zaostrzeń w długim okresie czasu (1 rok) w warunkach rzeczywistych - tłumaczy prof. Peter M.A Calverley, pulmonolog z University of Liverpool, główny autor. - Dane z badania wzmacniają oparte na dowodach rekomendacje specjalistów, zgodnie z którymi dwuskładnikowa terapia rozszerzająca oskrzela LAMA/LABA odgrywa główną rolę w leczeniu chorych na POChP, zmniejszając nasilenie objawów i ryzyko wystąpienia zaostrzeń przebiegu choroby.

Zmniejszenie nasilenia objawów i redukcja ryzyka przyszłych zaostrzeń to główne cele leczenia POChP. Według międzynarodowych zaleceń GOLD 2018 terapie LAMA/LABA odgrywają główną rolę w leczeniu POChP i pomagają osiągnąć te cele.

Źródło: mat. pras.

Tematy

POChP / LAMA / LABA

Podobne artykuły

57577603

Światowy Dzień POChP

15 listopada 2023
Zrzut-ekranu-2022-11-16-o-133231
16 listopada 2022
Zrzut-ekranu-2022-11-16-o-122327

21 lat Światowego Dnia POCHP

16 listopada 2022
Zrzut-ekranu-2021-11-17-o-090027
17 listopada 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także