Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Wirus Zachodniego Nilu podbija Europę

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 9 października 2018 14:26

Wirus Zachodniego Nilu podbija Europę - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Tylko w ubiegłym tygodniu w Europie odnotowano 80 nowych przypadków zakażenia wirusem WNV. Osiemnaście osób zmarło.

Najwięcej zachorowań zgłoszono w Serbii (30), Grecji (22), Rumunii (19) i na Węgrzech (7). Po jednym w Bułgarii i Czechach.

Do zgonów chorych doszło w Grecji (8), Rumunii (6), Serbii (3). Nie przeżył też jedyny pacjent w Czechach.

W tym roku liczba zachorowań na gorączkę Zachodniego Nilu przekroczyła w Europie łączą liczbę przypadków zanotowaną w ciągu poprzednich pięciu lat.

Od stycznia zachorowało 1317 mieszkańców Europy, w tym: 495 we Włoszech, 283 w Grecji, 256 w Rumunii.

Wirusem Zachodniego Nilu można się zarazić poprzez ukąszenie komara. Patogen nie przenosi się z człowieka na człowieka (nie licząc rzadkich przypadków zakażenia płodu przez matkę, osób poddawanych transfuzjom krwi lub biorców przeszczepów).

U większości zakażonych (70-80 proc.) nie rozwijają się żadne objawy. U ok. 20 proc. pojawia się gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, wymioty, biegunka, wysypka. Choroba ustępuje zwykle samoistnie, choć niekiedy dolegliwości takie jak bóle głowy, mięśni, uczucie zmęczenia, depresja, zaburzenia pamięci i koncentracji – mogą utrzymywać się przez dłuższy czas.

W cięższych przypadkach zakażenia wirusem WNV pacjent doświadczać może nudności, wymiotów, zaburzeń połykania, osłabienia mięśni (problemy z chodzeniem), zaburzeń koordynacji i świadomości. U osób z osłabionym układem odpornościowym może rozwinąć się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz ostre porażenie wiotkie.

Źródło: Outbreak News Today

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także