Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Wirus zika dotarł do Europy

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 28 stycznia 2016 18:30

Wirus zika dotarł do Europy - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
U młodego Duńczyka, który wrócił z podróży po Meksyku i Brazylii, stwierdzono zakażenie wirusem zika. Chory trafił do szpitala w Aarhus z wysoką gorączką oraz bólami głowy i mięśni.

Pacjentowi nie zagraża niebezpieczeństwo i najprawdopodobniej wkrótce zostanie wypisany do domu.

W ostatnich dniach pojawiły się też jednak doniesienia o stwierdzeniu obecności wirusa zika u innych europejskich turystów (3 Brytyjczyków i 10 Holendrów), którzy przebywali w Ameryce Południowej.

Epidemia wirusa zika wybuchła na początku 2015 roku w Brazylii. Wirus najszybciej rozprzestrzeniał się na północno-wschodnich obszarach tego kraju. Dotychczas zaraziło się tam nim ponad 1,5 mln osób. Epidemia szybko zaczęła się rozprzestrzeniać na inne kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Dziś wirus obecny jest w 20 krajach, jednak ta liczba rośnie.

Głównym źródłem zakażeń są komary, które wirusem zakaziły większość jego ludzkich nosicieli. Jednak wirus zika obecny jest także w ślinie i spermie zakażonych osób. Istnieje zatem niebezpieczeństwo przenoszenia wirusa drogą kropelkową i poprzez kontakty seksualne. Wiemy też już, że u większości zarażonych nie występują nasilone objawy. Nie zdają sobie sprawy, że są nosicielami. Często jedyne zauważalne objawy to wysypka, podrażnione gałki oczne, ból mięśni i stawów oraz gorączka. Zazwyczaj ustępują one w ciągu kilku dni.

Prawdziwe niebezpieczeństwo tkwi gdzie indziej. Są dowody na związek wirusa zika z dwiema bardzo poważnymi chorobami. Pierwsza to zespół Guillaina-Barrego. To choroba obwodowego układu nerwowego, w której system odpornościowy atakuje nerwy. Może prowadzić do częściowego lub całkowitego paraliżu ciała. Jednak jeszcze groźniejsza jest mikrocefalia (małogłowie), którą od jakiegoś czasu obserwujemy w Brazylii. To choroba powodująca nieprawidłowy rozwój mózgu w okresie płodowym.

Źródło: STORYFUL/x-news

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

iStock-861991614
Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

IBB PAN: wiemy, jak poradzić sobie z gronkowcem złocistym

18 listopada 2024
Ministerstwo Zdrowia Miodowa
8 października 2024
iStock-1216052572
12 lipca 2024
iStock-1130849702
12 lutego 2024