Naukowcy z Royal Marsden Hospital i z Institute of Cancer Research (ICR) znaleźli dowody na to, że czerniaka złośliwego można skutecznie leczyć za pomocą genetycznie zmodyfikowanego wirusa opryszczki. Czy wirusy onkolityczne sprawdzą się także w innych typach nowotworów?
Istotą metody jest taka modyfikacja wirusa, aby nie mógł replikować w zdrowych ludzkich komórkach, a jedynie w komórkach nowotworowych – niszcząc je od wewnątrz i stymulując aktywność układu immunologicznego.
W badaniu, którego wyniki opublikowana na łamach Journal of Clinical Oncology wzięło udział 436 chorych z rozsianym, nieoperacyjnym czerniakiem. Na leczenie wirusem zareagowało 16 proc. chorych (w porównaniu do 2,1 proc. w grupie kontrolnej). Średni okres przeżycia w grupie, w której najwcześniej włączono leczenie wirusem onkolitycznym T-VEC okazał się o 20 miesięcy dłuższy niż w przypadku chorych leczonych standardowymi metodami. Choć rezultaty nie były aż tak spektakularne u pacjentów, u których terapię za pomocą T-VEC rozpoczęto później, wyniki badania wzbudziły spore zainteresowanie, było to bowiem pierwsze duże, randomizowane badanie, w którym wykazano rzeczywistą, kliniczną skuteczność wirusów onkolitycznych.
Eksperci przewidują, że w najbliższej dekadzie wirusy onkolityczne na dobre wejdą do arsenału terapii antynowotworowych. Trwają już badania nad ich skutecznością w leczeniu raka głowy i szyi, raka pęcherza moczowego oraz raka wątroby.
Źródło: Journal of Clinical Oncology / The Independent