Dawno, dawno temu wszyscy ludzie mieli brązowe oczy. Zmieniła to nagle mutacja w obrębie genu OCA2, który reguluje proces biosyntezy melaniny – twierdzą duńscy naukowcy.
Gen OCA2 koduje tzw. białko P. Bierze ono udział w syntezie melaniny – pigmentu nadającego kolor włosom, skórze i tęczówkom. Mutacja, o której mowa, nie wyłączyła całkowicie genu OCA2 (wtedy efektem byłby albinizm), a jedynie ograniczyła produkcję melaniny w tęczówce. Mniejsza koncentracja tego barwnika w tęczówce oznacza inni niż brązowy kolor oczu.
O ile jednak pomiędzy brązowymi a zielonymi oczami występuje wiele pośrednich odmian (duża zmienność w zawartości melaniny), o tyle u osób niebieskookich zakres zmienności stężenia tego barwnika jest bardzo wąski. To właśnie ten fakt skłonił naukowców do wysnucia hipotezy o jednym wspólnym przodku tej grupy ludzi.
Aby tego dowieść uczeni porównali DNA (także mitochondrialne) osób niebieskookich z krajów tak różnych jak Dania, Jordania i Turcja. Okazało się, że u wszystkich znaleziono identyczną mutację w obrębie OCA2.
Źródło: Human Genetics / Science World Report