W I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wystartował program diagnostyki czynnościowej mikrokrążenia wieńcowego. Realizowany jest w oparciu o nowoczesny sprzęt diagnostyczny pozwalający na precyzyjną ocenę zmian w najdrobniejszych tętnicach serca.
– Obecnie standardem diagnostyki choroby wieńcowej jest badanie koronarograficzne, które pozwala na ocenę nasierdziowych tętnic wieńcowych. Okazuje się jednak, że tętnice wieńcowe stanowią zaledwie fragment układu krążenia mięśnia sercowego, a pozostałe 90% tworzone jest przez mikrokrążenie. Poszerzenie diagnostyki o ocenę mikrokrążenia jest wskazane u pacjentów z dolegliwościami stenokardialnymi, u których nie stwierdza się zmian w tętnicach wieńcowych (tzw. zespół INOCA i MINOCA) – informuje dr hab. Łukasz Kołtowski.
Pierwszy zabieg diagnostyki mikrokrążenia wykonał w dniu 23 sierpnia 2021 r. zespół w składzie: dr hab. Łukasz Kołtowski, dr hab. Mariusz Tomaniak, mgr Iwona Wyszomirska, mgr Ewa Brauła oraz Tomasz Badylak.
Program diagnostyki mikrokrążenia jest realizowany w ramach Pracowni Kardiologii Inwazyjnej, I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
inf pras
INOCA (ischemia and no obstructive coronary artery disease) – niedokrwienie bez istotnych zwężeń w tętnicach wieńcowych.
MINOCA (myocardial infarction with non-obstructive atherosclerosis) – zawał serca u osoby bez istotnych angiograficznie zwężeń w tętnicach wieńcowych.