Retrospektywne badanie kohortowe objęło 217 305 pacjentów z prowincji Ontario (dorosłych i dzieci) wypisanych do domu w trakcie dwutygodniowego okresu świąteczno-noworocznego po uprzednim przyjęciu do szpitala w trybie pilnym/nagłym. Grupę kontrolną stanowiło 453 641 pacjentów przyjętych do szpitala z podobnych wskazań, ale wypisanych w dwóch innych okresach (koniec listopada i koniec stycznia). Dane pochodziły z lat 2002–2016.
Okazało się, że osoby wypisane ze szpitala w tygodniach tuż przed i tuż po Bożym Narodzeniu były – niezależnie od wieku – narażone na zwiększone ryzyko śmierci lub kolejnej hospitalizacji. Obejmowało to również większe ryzyko powrotu do oddziałów w trybie pilnym lub w nagłych wypadkach.
Wśród pacjentów zwalnianych do domu w okolicach świąt było o 26/100 tys. więcej zgonów, o 188/100 tys. więcej przypadków powtórnej hospitalizacji oraz o 483/tys. więcej wizyt w oddziałach ratunkowych.
Przejawem "efektu świątecznego" był również znaczny spadek liczby pacjentów, którzy po wypisaniu ze szpitala zgłaszali się – w ciągu tygodnia oraz dwóch tygodni – do swojego lekarza rodzinnego. To zjawisko mogło być istotną składową mechanizmu, który decydował o wzroście śmiertelności i rehospitalizacji w populacji świąteczno-noworocznych chorych.
Autorzy badania podkreślają potrzebę wyczerpującego informowania pacjentów wypisywanych ze szpitala w okresach okołoświątecznych o konieczności ścisłego przestrzegania dalszych zaleceń lekarskich.
Źródło: BMJ