Krótkie, nawet 6-sekundowe, ale bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne mogą istotnie poprawić stan zdrowia osób starszych – dowodzą szkoccy uczeni. Czy podobny efekt występuje także u ludzi młodych?
Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Abertay University objęło 12 ochotników w wieku senioralnym. Wykonywali oni dwa razy w tygodniu, przez sześć tygodni serie dziesięciu intensywnych 6-sekundowych ćwiczeń na rowerku treningowym. Przerwy pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami były dostatecznie długie, aby częstość uderzeń serca wróciła do poziomu wyjściowego.
Po 6 tygodniach okazało się, że ciśnienie tętnicze krwi obniżyło się w badanej grupie średnio o 9 proc., u badanych wzrosła zdolność do dostarczania mięśniom tlenu, a codzienne czynności (takie jak np. podnoszenie się z pozycji leżącej czy wyprowadzanie psa na spacer) stały się dla nich znacznie łatwiejsze.
Ćwiczenia typu High Intensity Training (HIT) stały się znane w latach 70. ubiegłego wieku, szczególnie wśród osób, dla których priorytetem jest budowanie masy mięśniowej. Ich popularność wynika przede wszystkim z tego, że oferują te same korzyści, co konwencjonalne ćwiczenia, jednak w znacznie krótszym czasie. Ćwiczenia HIT powinny być:
- tak ciężkie, jak to tylko możliwe,
- krótkie - 1-3 zestawów kilku podstawowych ćwiczeń wykonanych w godzinę lub mniej,
- nieczęste - nie więcej niż 3 razy w tygodniu,
- bezpieczne.
Autorzy badania mają nadzieję, że jego wyniki mogą pomóc obniżyć astronomiczne dziś koszty związane z opieką zdrowotną nad osobami starszymi. Są też zdania, że korzyści zdrowotne, jakie dają ćwiczenia typu HIT mogą dotyczyć osób w każdym wieku.
Źródła: Journal of the American Geriatrics Society / BBC News