Utworzony w 1994 r. Europejski Komitet Regionów (KR) jest zgromadzeniem przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych UE. Jego misją jest włączenie samorządów w proces decyzyjny UE oraz informowanie ich o strategiach politycznych UE.
KR i Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia dla Europy nawiązały własnie partnerstwo, którego przejawem mają być wspólne wysiłki w zakresie promowania zdrowego i aktywnego trybu życia, podnoszenia świadomości co do zagrożeń dla zdrowia, promowania opartych na wiedzy reakcji na główne choroby zakaźne i niezakaźne oraz immunizacji, rozwiązywania problemu nierówności zdrowotnych, a także promowania i wzmacniania powszechnej opieki zdrowotnej.
– Europejczycy zapytani, co jest najbardziej potrzebne do szczęścia, zawsze na pierwszym miejscu wymieniają zdrowie – przed miłością, pieniędzmi, rodziną czy pracą. Jeśli istnieje jedna wartość łącząca wszystkich ludzi, to jest nią zdrowie. Bycie w formie, bycie na tyle zdrowym, by móc żyć takim życiem, jakim chcą żyć, i pozostać niezależnym najdłużej, jak to możliwe – to definicja szczęścia dla naszych obywateli – powiedział Karl-Heinz Lambertz, pierwszy wiceprzewodniczący KR. – Nie możemy rozdawać miłości i zagwarantować pieniędzy dla wszystkich, ale możemy zrobić, co w naszej mocy, by kształtować politykę i promować praktyki, które sprzyjają zdrowemu trybowi życia i zapewniają odporne, racjonalne pod względem kosztów i dostępne usługi zdrowotne.
Europejczycy żyją dłużej i w lepszym zdrowiu niż kiedykolwiek wcześniej, a wskaźnik przedwczesnej umieralności maleje. Zmniejszają się różnice miedzy krajami w zakresie średniego trwania życia i umieralności. Jednakże pozostają ogromne wyzwania i absolutne różnice w stanie zdrowia między państwami i w ich obrębie.
– Regiony zajmują szczególną pozycję i mają kompetencje, by działać ponad sektorami w odpowiedzi na potrzeby ludzi. Przywództwo w sprawach zdrowia, od poziomu lokalnego po globalny, sprawi, że będziemy realizować wspólne podejście – podkreślała dr Zsuzsanna Jakab, dyrektor Biura Regionalnego WHO dla Europy.
Unia Europejska nie ma kompetencji do działania w sprawach zdrowia, ale odgrywa rolę pomocniczą. Zaangażowanie UE w sprawy zdrowia ma kluczowe znaczenie w wielu dziedzinach, w tym w agendzie cyfrowej – jeśli chodzi o pomoc w tworzeniu cyfrowej infrastruktury zdrowotnej UE – czy transgranicznym świadczeniu opieki zdrowotnej. Jednocześnie regiony i miasta są podstawowymi podmiotami we wdrażaniu globalnych strategii na rzecz zdrowia.
Źródło: Biuro Regionalne WHO dla Europy