Wirusowe zapalenie wątroby typu A powodowane jest przez Hepatowirusa A (HAV). Do zakażenia dochodzi drogą fekalno-oralną. Choroba nazywana jest „żółtaczką pokarmową”, ponieważ najczęściej wirus dostaje się do organizmu w wyniku spożycia zawierającej go wody lub żywności.
Najbardziej narażeni na zakażenie są pracownicy oczyszczalni ścieków, kanalizacji, ochrony zdrowia, żłobków, przedszkoli i wojskowi.
Do objawów zakażenia HAV należą: osłabienie, senność, bóle głowy, brak apetytu, wstręt do potraw tłustych, czasami gorączka, ból w okolicach wątroby i żołądka, żółtaczka, świąd skóry, ciemniejsze zabarwienie moczu a jaśniejsze kału.
Choć wirus HAV nie powoduje marskości wątroby ani raka wątrobowokomórkowego, zdarza się, że wywołane nim zapalenie prowadzi do groźnych dla życia powikłań (cholestaza, aplazja szpiku, ostra niewydolność hemolityczna, nadostre zapalenie wątroby).
W Portugalii odnotowano w tym roku 435 potwierdzonych przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A – poinformował tamtejszy Directorate-General for Health (DGS).
Większość (88 proc.) chorych to mężczyźni, a ponad połowa zakażonych nie wie, gdzie i kiedy mogła mieć kontakt z wirusem. Trzy czwarte chorych to mieszkańcy Regionu Lizbony i Doliny Tagu.
Ze względu na wzrost liczby zachorowań DGS podjął decyzję o pilnym przeprowadzeniu akcji szczepień ochronnych oraz intensyfikacji działań informacyjnych i edukacyjnych na temat metod prewencji WZW A.
Według danych DGS, od początku kwietnia w Portugalii szczepionkę przeciwko wirusowi HAV przyjęło ok. 3000 osób.
Źródło: OutbreakNewsToday / poradnikzdrowie.pl