Szansa przed którą stoją studenci jest możliwa dzięki zwycięstwu w międzynarodowym konkursie. Zespół nazywa się ARES i składa się z: 2 przyszłych lekarzy z UMWr - Dawida Przystupskiego oraz Piotra Wawrykę, absolwentki genetyki i biologii eksperymentalnej na UWr - Agaty Górskiej, a także Leszka Koguta studiującego na Wydziale Mechanicznym PWr. Drugim zwycięskim zespołem okazała się grupa GDArms z Gdańska.
- Będziemy mieli szansę przebadać funkcjonowanie komórek nowotworowych w warunkach hipergrawitacji. W urządzeniu, które będzie używane w projekcie Large Diameter Centrifuge, można przeprowadzać eksperymenty na próbkach, które zostaną wystawione na działanie grawitacji innej niż ta odczuwana w warunkach ziemskich. Przyspieszenia, które można osiągnąć w LDC, wynoszą od 1 g do 20 g - tłumaczy Dawid Przystupski, koordynator działań grupy ARES.
Po raz pierwszy na jesiennej konferencji w Hiszpanii będą mieli okazję zaprezentować wyniki swoich badań, które wcześniej przeprowadzali na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, w warunkach symulowanej mikrograwitacji. Z kolei na badania do Holandii zabiorą namnożone oporne ludzkie komórki nowotworowe.
Wyniki będą stanowić elementy badań szeroko rozumianej oporności wielolekowej komórek nowotworowych. Dzięki badaniom pod patronatem ESA uzyskają kilkadziesiąt próbek, które następnie zostaną odpowiednio zabezpieczone i przetransportowane do Polski. Tam, pod okiem opiekunów Katedry i Zakładu Biologii Molekularnej i Komórkowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, studenci przeprowadzą szczegółową analizę molekularną.
Źródło: Info. pras.