Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Za rakiem jelita grubego stoi bakteria?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 17 lipca 2017 00:38

Za rakiem jelita grubego stoi bakteria? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Bakteria powszechnie występująca u krów może być odpowiedzialna za większość typów raka jelita grubego – sugerują naukowcy z Texas A&M Health Science Center.

Obecność bakterii Streptococcus gallolyticus gallolyticus (SGG) w zmienionych nowotworowo jelitach to zjawisko znane naukowcom od wielu lat. Do tej pory nie było jednak dowodów na to, że mikroorganizm ten może bezpośrednio przyczyniać się do rozwoju raka, choć niektórzy badacze snuli takie przypuszczenia.

Weryfikacją hipotezy zajął się zespół dr Yi Xu z Texas A&M Health Science Center.

Naukowcy podawali karmę zawierającą bakterie SGG myszom predysponowanym do zachorowania na nowotwory jelit. Okazało się, że u gryzoni mających kontakt ze Streptococcus gallolyticus gallolyticus rak jelita grubego rozwijał się dwukrotnie częściej niż u myszy z grupy kontrolnej.

Drugi etap eksperymentu przeprowadzono in vitro. Polegał on na porównaniu tempa namnażania się ludzkich komórek rakowych (pobranych z guza jelita grubego) w obecności oraz przy braku bakterii SGG. I tym razem wynik doświadczenia wskazał na słuszność hipotezy o stymulującym wpływie tego mikroorganizmu na wzrost guza nowotworowego. 

Zespół dr Xu przebadał też wycinki raka jelita grubego pochodzące od większej grupy pacjentów. Obecność SGG stwierdzono w 74 proc. przypadków.

Autorzy badania nie są pewni, czy SGG wywołuje mutacje, które decydują o pojawieniu się pierwszej komórki nowotworowej. Bardziej prawdopodobne jest, że znacząco przyśpieszają rozrastanie się istniejących, małych ognisk nowotworowych.

Streptococcus gallolyticus gallolyticus może też powodować infekcje zastawek serca. Po wykryciu tej bakterii w sercu, lekarze zwykle zalecają diagnostykę w kierunku raka jelita. Jedno z poprzednich badań pokazało jednak, że około połowa chorych, u których wcześniej znaleziono SGG w obrębie zastawek serca, miało raka jelita, ale nie został on rozpoznany. Może to oznaczać, że u pacjentów z problemami kardiologicznymi spowodowanymi tą bakterią, testy w kierunku raka jelita należy wykonać kilkukrotnie, w pewnych odstępach czasu.

Źródła: PLOS Pathogens / New Scientist

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także