Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Zagrożone zdrowie angielskich dzieci

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 17 października 2018 12:18

Zagrożone zdrowie angielskich dzieci - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Królewskie Towarzystwo Pediatryczne alarmuje – w obszarze zdrowia dzieci Anglia zaczyna odstawać od innych krajów rozwiniętych. Prognozy na najbliższą dekadę są bardzo niepokojące.

Autorzy najnowszego raportu na temat zdrowia dzieci, wydanego przez Królewskie Towarzystwo Pediatryczne (Royal College of Paediatrics and Child Health – RCPCH), wykorzystali historyczne dane oraz aktualne trendy do stworzenia prognozy na lata 2018-2030. Przewidywania nie są optymistyczne i wskazują, że w ciągu tego okresu:

  • wskaźnik umieralności niemowląt będzie w Anglii o 140 proc. wyższe niż w innych krajach rozwiniętych (EU15+),
  • częstość zgłaszanych problemów ze zdrowiem psychicznym dzieci może wzrosnąć o 60 procent,
  • liczba dzieci, które będą trafiać na SOR-y i izby przyjęć wzrośnie o 50 procent,
  • w najbardziej potrzebujących pomocy społecznościach – aż co trzeci chłopiec z będzie otyły.

Szczególny niepokój budzić może kwestia śmiertelności niemowląt. W 2015 roku wskaźnik ten wzrósł w Anglii i Walii po raz pierwszy od stulecia! Ponowny wzrost zanotowano rok później. Jeśli nie zacznie się obniżać, to w ciągu 12 lat będzie o 140 procent wyższy niż średnia dla państw EU15+ (tj. najbogatszych krajach Unii, Norwegii, Kanady i Australii). Jeśli spadek zachodzić będzie w tempie z ostatnich 2 lat (a nie odzyska tempa sprzed 2015 roku), to w 2030 r. i tak będzie o 80 proc. wyższy niż w pozostałych krajach EU15+ – obliczyli autorzy raportu.

Źródło: www.rcpch.ac.uk

– Nasz raport jasno definiuje zagrożenia, ale przedstawione w nim trendy nie są nieodwracalne. Każdy z nich da się zatrzymać, jeśli podjęte będą stosowne działania – mówi prof. Russell Viner, współautor i przewodniczący RCPCH.

O jakie działania chodzi? W rekomendacjach RCPCH znalazły się m.in.:

  • Opracowanie i wdrożenie przez NHS Strategii dotyczącej zdrowia dzieci i młodzieży. Jej finansowanie powinno zostać uwzględnione w przygotowywanym obecnie 10-letnim planie strategicznym dla NHS, na realizację którego przewidziano ok. 20 miliardów funtów rocznie.
  • Zmiany systemowo-organizacyjne na poziomie lokalnych organizacji NHS – powołanie koordynatorów zdrowia dzieci, którzy wdrażaliby Strategię w ścisłej współpracy z rodzinami, opieką społeczną, szkołami, wolontariuszami.
  • Intensyfikacja walki z otyłością: coroczny pomiar masy działa i obleczenie wskaźnika BMI dla wszystkich dzieci od 2. do 18. roku życia, zwiększenie dostępności specjalistów zajmujących się otyłością dziecięcą, lepsze wsparcie dla przyszłych matek – edukacja na temat czynników, które wpływają na masę ciała dzieci już od etapu życia płodowego.
  • Wzrost inwestycji w pielęgniarstwo szkolne
  • Szkolenie szerokiego grona profesjonalistów medycznych w zakresie identyfikacji zaburzeń psychicznych u kobiet ciężarnych, młodych matek, dzieci i młodzieży.

Źródło: RCPCH

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także