…zbyt grube. Jak to działa? Zdaniem naukowców z University of Liverpool ora z Florida State University College of Medicine rodzice przekazują (lub wzmacniają) w ten sposób u dzieci negatywny obraz siebie, a konsekwencją może być „rekompensowanie” sobie tego za pomocą jedzenia. Efekt ten może nastąpić szybko lub z wieloletnim opóźnieniem.
Analizę, którego wyniki opublikowana na łamach „Psychological Science” oparto na danych z dwóch dużych badań populacyjnych przeprowadzonych w Australii i w Irlandii.
Dane z Australii obejmowały 2823 rodziny. Zebrano informację o wzroście i masie ciała dzieci w wieku 4-5 lat, a rodzice wypełnili ankiety, w których określi, czyli uważają swoje pociechy za zbyt chude, o normalnej masie ciała, nieco zbyt „przy kości” lub otyłe.
Masę ciała i wzrost dzieci monitorowano przez kolejne kilkanaście lat. Gdy osiągnęły pełnoletność poddano je testowi, w którym miały wskazać, którą z zaprezentowanych na rysunku typów sylwetek ciała reprezentują. Pytano ich też o podejmowanie prób odchudzania się.
Okazało się, że nadwaga i otyłość występowały znamiennie częściej wśród osób, które w dzieciństwie były uważane przez rodziców za zbyt grube (niezależnie od tego, czy było to zgodne ze stanem faktycznym). Wyniki te potwierdziły się w irlandzkiej odnodze badania, w której wzięło udział 5886 rodzin.
Zaobserwowany efekt był jednakowy u dziewcząt i chłopców.
Źródło: EurekAlert