Trwa 18. już edycja European Health Forum Gastein (EHFG) – największego i najważniejszego wydarzenia związanego z ochroną zdrowia w Unii Europejskiej.
EHFG to miejsce spotkań światowej sławy ekspertów i specjalistów, którzy mogą tam podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą, poruszając najważniejsze tematy dotyczące systemów ochrony zdrowia w Europie.
Hasłem przewodnim tegorocznej (30 września – 2 października 2015) edycji Forum jest „Zapewnienie Europejczykom zdrowia – wyważenie priorytetów, dzielenie odpowiedzialności”.
Wiele miejsca w dyskusji poświęcono roli podstawowej opieki zdrowotnej w systemie ochrony zdrowia. – Dobrze funkcjonująca podstawowa opieka zdrowotna to fundament wydajnego i skutecznego systemu. Wzmacnianie roli poz to jedno z głównych założeń obecnie wprowadzanych w moim kraju reform – podkreślał Clemens Martin Auer, przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia Austrii.
– Istnieją dowody na to, że w krajach o silnej, dobrze funkcjonującej podstawowej opiece zdrowotnej notuje się mniejszą śmiertelność z powodu wielu schorzeń (np. układu krążenia) oraz niższy wskaźnik zbędnych hospitalizacji – mówiła Ellen Nolte z European Observatory on Health Systems and Policies.
Podczas wielu paneli przewijał się temat uchodźców. Czy ochrona zdrowia w państwach UE jest gotowa sprostać wyzwaniom, jakie rodzi napływ dziesiątek czy setek tysięcy ludzi spoza naszego kontynentu?
– Na krótką metę najważniejsze wydaje się zapewnienie uchodźcom wstępnej pomocy medycznej. Następnie głównym wyznaniem stanie się opieka nad tymi spośród nich, którzy cierpieć będą w wyniku doznanej traumy, co w szczególności może dotyczyć dzieci. W dalszej perspektywie czeka nas najpoważniejsze wyzwanie – konieczność dostosowania istniejących systemów ochrony zdrowia do potrzeb zwiększającej się liczby nowo przybyłych mieszkańców Europy – podsumował prof. Helmut Brand z University of Maastricht, prezes International Forum Gastein.
Jednym z innych ważnych tematów w poruszanych w tym roku w Gastein był wpływ kryzysu ekonomicznego na funkcjonowanie systemów opieki zdrowotnej. Uczestnicy szukali odpowiedzi na pytanie, jak uczynić ochronę zdrowia odporną na ekonomiczne „trzęsienia ziemi”.
Mocnym polskim akcentem tegorocznego EHFG był panel „Solidarność w systemie opieki zdrowotnej UE. Fakty i mity. Jakie są potencjalne przeszkody w dostępności do innowacyjnych terapii onkologicznych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej?”, zorganizowany przez Instytut Studiów Wschodnich oraz firmę Janssen. W trakcie panelu podjęto dyskusję dotyczącą równości w dostępie do innowacyjnych terapii onkologicznych, szczególnie w kontekście wyzwań demograficznych, różnorodności systemów finansowania i społecznych uwarunkowań zdrowia w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.