Potoczne przekonanie, że traumatyczne zdarzenie może nas kosztować kilka lat życia, może znaleźć poparcie w badaniach naukowych. Uczeni z University of California-San Diego uważają, że zespół stresu pourazowego może wiązać się z przyśpieszeniem procesu starzenia się organizmu.
We wcześniejszych badaniach z udziałem pacjentów z PTSD wykazano już związek pomiędzy tym zespołem a depresją, bezsennością, napadami agresji, zaburzeniami odżywiania i nadużywaniem substancji psychoaktywnych.
Analiza piśmiennictwa przeprowadzona przez uczonych z San Diego jest pierwszą, w której powiązano PTSD – zaburzenie psychiczne o podłożu egzogennym – z długofalowym zaburzeniem podstawowych procesów biologicznych zachodzących w organizmie ludzkim.
Analizie poddano dane z 64 badań z uczestnictwem osób z PTSD (opublikowanych po 2000 r.), z których 22 zawierało informacje dotyczące biomarkerów związanych ze starzeniem się, a 10 dane o umieralności wśród cierpiących na PTSD.
Nie wykazano wprawdzie, aby związek pomiędzy PTSD a przedwczesnym starzeniem się miał charakter przyczynowo-skutkowy, jednak, jak podkreśla dr James B. Lohr, główny autor, szybsze starzenie się, wzrost zachorowalności na schorzenia somatyczne i przedwczesna umieralność wśród osób z PTSD powinny być szerzej dostrzeżone i lepiej zbadane, a w terapii PTSD powinno stosować się podejście bardziej kompleksowe, szersza niż tylko dążenie do ograniczenia nasilenia zaburzeń psychicznych.
Źródła: The American Journal of Geriatric Psychiatry / Science World Report