Kult szczupłej sylwetki oraz związana z nim presja dotyczą kobiet i dziewcząt niemal w każdym wieku. Coraz częściej ulegają im bardzo młode nastolatki czy wręcz dzieci. Jednak wczesne odchudzanie pociąga za sobą zaskakujące i groźne konsekwencje zdrowotne w późniejszym wieku – uważają naukowcy z Florida State University. Jakie?
Badanie, którego wyniki zaprezentowano wczoraj w Seatle podczas spotkania naukowego Society for the Study of Ingestive Behavior (SSIB, organizacji zajmującej się aspektami zachowania organizmu pod wpływem posiłków i napojów) objęło 1340 studentek. Naukowcy zapytali je o to, kiedy zaczęły stosowanie diet odchudzających, a następnie śledzili ich stan zdrowia przez 10 lat.
Deklarowany wiek rozpoczęcia odchudzania wahał się w badanej grupie od 3. do 26. roku życia.
Okazało się, że stosowanie we wczesnej młodości diet mających zapewnić szczupłą sylwetkę, wiązało się z większą częstością ekstremalnych zachowań dietetycznych, większą skłonnością do spożywania oraz nadużywania alkoholu, a także z większym ryzykiem… nadwagi i otyłości po kilku czy kilkunastu latach.
Dlaczego tak się dzieje? Autorzy badania nie są pewni. Jedna z rozważanych hipotez zakłada, że osoby rozpoczynające tak wczesne odchudzanie od początku obciążone są czynnikami ryzyka (genetycznymi oraz środowiskowymi), które decydują o podejmowaniu przez nich w późniejszym wieku określonych niezdrowych zachowań.
Źródło: CBS NEWS