Na zaktualizowanej liście (The WHO Essential Medicines List - EML) pojawiało się 30 nowych leków dla dorosłych oraz 25 dla dzieci. W przypadku 9 leków wcześniej uwzględnionych w wykazie dodano nowe zastosowania.
Łącznie w najnowszej wersji EML znalazło się 433 substancji czynnych, uznanych za niezbędne do zaspokojenia najważniejszych potrzeb zdrowia publicznego.
– Bezpieczne i skuteczne leki to fundament każdego systemu opieki zdrowotnej – powiedziała dr Marie-Paule Kieny, zastępca dyrektora generalnego WHO ds. systemów ochrony zdrowia i innowacji. – Zapewnienie wszystkim ludziom dostępu do farmaceutyków, których potrzebują, ma znaczenie w upowszechnianiu na całym świecie opieki medycznej na poziomie odpowiadającym potrzebom zdrowotnym populacji.
Największe zmiany w najnowszej EML dotyczą antybiotyków. Leki te podzielono na trzy kategorie: ACCESS, WATCH oraz RESERVE. Szczegółowo opisano, kiedy lekarze powinno sięgać po preparaty z każdej z trzech grup.
Kategoria ACCESS to antybiotyki, które mogą być rutynowo stosowane w leczeniu często występujących infekcji bakteryjnych. Przykładowo – amoksycylina, powszechnie wykorzystywana w terapii zapaleń płuc.
W kategorii WATCH umieszczono antybiotyki, które mogą być stosowane w I lub w II linii leczenia, ale tylko określonej grupy rzadko występujących zakażeń. W pozostałych przypadkach ich użycie powinno być ograniczane do minimum. W grupie tej znalazła się m.in. cyprofloksacyna.
W końcu kategoria RESERVE to się antybiotyki „ostatniej szansy”, po które należy sięgać tylko w przypadkach najcięższych zakażeń wywołanych przez bakterie lekooporne, po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości zwalczenia infekcji. Są wśród nich m.in. kolistyna (antybiotyk z grupy polimyksyn) i niektóre cefalosporyny.
Wśród nowości na liście EML znalazły się również: dwa doustne leki przeciwnowotworowe (dasatinib i nilotinib), preparat złożony (sofosbuwir + welpataswir) przeznaczony do leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C oraz kilka nowych leków dla pacjentów zakażonych wirusem HIV.
Pełny wykaz leków podstawowych WHO dostępny jest tutaj, a wersję „pediatryczną” można pobrać stąd.
Źródło: WHO