Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Znów bardzo medyczny Nobel z chemii

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 4 października 2017 22:23

Znów bardzo medyczny Nobel z chemii - Obrazek nagłówka
Źródło: The Royal Swedish Academy of Sciences
Szwedzka Królewska Akademia Nauk przyzwyczaiła nas do tego, że Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymują badacze, których dokonania są równie ważne dla nauk medycznych, jak odkrycia laureatów w kategorii medycyny i fizjologii. Nie inaczej stało się i w tym roku.

Prestiżowy tytuł noblisty w dziedzinie chemii oraz 9 mln koron do podziału otrzymają: Jacques Dubochet (Szwajcaria), Joachim Frank (niemiecki naukowiec pracujący w USA) oraz Richard Henderson (Wielka Brytania).

Powstała dzięki wieloletnim wysiłkom trzech uczonych metoda mikroskopii krioelektronowej pozwoliła na ultraszczegółowe, trójwymiarowe obrazowanie dużych cząstek molekularnych. W szczególności dotyczy to białek, a więc związków, których drobiazgowe poznanie ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju współczesnej medycyny i farmacji.

Mikroskopia elektronowa ma jedną zasadniczą wadę – silna wiązka elektronów oraz próżnia mogą destabilizować i niszczyć oglądane związki i struktury organiczne. Sposobem na obejście problemu okazało się wykorzystanie bardzo niskich temperatur.

Joachim Frank jeszcze na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku opracował sposób obrazowania przestrzennej struktury obiektów na bazie dwuwymiarowych i wtedy jeszcze niezbyt wyraźnych obrazów mikroskopii elektronowej.

Jacques Dubochet w latach 80. odkrył, że witryfikacja  (zeszklenie za pomocą nagłego schłodzenia) wody dodanej do organicznych próbek pomaga w zachowaniu stabilności badanych struktur w niesprzyjających warunkach komory mikroskopu elektronowego. W 1984 r. zademonstrował zachwycający – jak na owe czasy – szczegółowością obraz adenowirusów.

Z kolei Richard Henderson, który na początku lat 90. wykazał, że mikroskopia krioelektronowa sprawdza się w obrazowaniu budowy dużych molekuł, dając niemal atomową szczegółowość.

W 2013 r., po wynalezieniu lepszych detektorów elektronów, mikroskopia krioelektronowa pokazała pełnię swoich możliwości.

Znakomitym przykładem praktycznego wykorzystania mikroskopii krioelektronowej w medycynie, może być „rozpracowanie” za pomocą tej metody struktury wirusa Zika. Dokonali tego w ubiegłym roku naukowcy z Amerykańskiego Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Obrazowanie krioelektronowe ma też ogromne znaczenie dla badań nad lekoopornością bakterii.

Źródło: www.nobelprize.org

Tematy

nagroda nobla

Podobne artykuły

nobel2021

Medyczny Nobel o smaku chili

4 października 2021
The-Nobel-Prize-in-Chemistry-2020---NobelPrizeorg
Transmisja

Nobel za CRISPR/Cas9

7 października 2020
Transmisja-online_-Ogloszenie-laureatow-Nagrody-Nobla-w-dziedzinie-fizjologii-i-medycyny-__-MedExpresspl---Mozilla-Firefox-2019-10-07-113339
7 października 2019

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także