Autorami sukcesu, który może zapoczątkować prawdziwą rewolucję w leczeniu niepłodności, są szkoccy naukowcy z University of Edinburgh oraz ich amerykańscy koledzy z Center for Human Reproduction w Nowym Jorku.
Jajeczka wyhodowano w specjalnych inkubatorach in vitro z niewielkich fragmentów tkanki jajnika, pobranych w czasie zabiegu cesarskiego cięcia od 10 kobiet, które wyraziły zgodę na udział w eksperymencie.
Wcześniej tę samą metodę testowano na myszach – w ich przypadku wyhodowane w laboratorium komórki jajowe zapłodniono i zaimplantowano do macic matek zastępczych. Uzyskano zdrowe młode osobniki. Jajeczka ludzkie nie zostały poddane zapłodnieniu.
Możliwość wyhodowania in vitro pełnowartościowych komórek jajowych z fragmentu tkanki jajnika oznacza - między innymi - szansę na dziecko w przypadku kobiet, które zachorowały na nowotwór i muszą przejść terapię, która poważnie zagraża ich płodności.
Metoda, której szczegóły opisano łamach „Molecular Human Reproduction” wymaga jeszcze udoskonalenia. Obecnie do dojrzałości udaje się doprowadzić co dziesiątą komórkę jajową.
Źródło: NBC News