W badaniu, którego wyniki opublikowano w "The Journal of Pediatric Psychology", wzięło udział 264 osób dorosłych. Uczestnikom prezentowano krótkie nagranie wideo przedstawiające małe dziecko, które boleśnie zakłuło się w palec. Dziecko było ubrane tak, że określenie jego płci „na oko” było bardzo trudne.
Po wyświetleniu filmu połowie uczestników powiedziano, że dziecko miało na imię Samuel, a drugiej połowie, że Samantha. Następnie badanych poproszono o oszacowanie, jak silny ból (w skali 1-10) odczuwało dziecko, na podstawie jego reakcji na zakłucie.
Okazało się, że uczestnicy oceniali ból dziecka jako silniejszy, jeśli sądzili, że jest ono płci męskiej.
Bardzo podobne badanie przeprowadzono w 2014 r. w Georgia State University. Wtedy jednak większość uczestników stanowiły kobiety w wieku 22-25 lat (studentki medycyny). W najnowszym eksperymencie liczba kobiet i mężczyzn była podobna, a wiek uczestników wahał się pomiędzy 18 a 75 lat. Mimo tej różnicy – uzyskano zbieżne rezultaty.
– Stereotypy dotyczące płci, na przykład przekonanie, że chłopcy są bardziej zrównoważeni, a dziewczynki bardziej "emocjonalne", mogą wywierać wpływ na ocenę bólu u małych pacjentów – konkludują naukowcy.
Źródło: CNN