Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Naukowcy opracowali skuteczną metodę walki z otyłością

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 września 2016 08:23

Naukowcy opracowali skuteczną metodę walki z otyłością - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Naukowcy z Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) opracowali i wdrożyli z sukcesem prawdziwie bezpieczną i skuteczną metodę odchudzania. Jaką?

Już blisko 60 proc. dorosłych Polaków zmaga się z nadwagą lub otyłością. Na rynku mnożą się więc firmy oferujące różne szybkie, „cudowne” diety i terapie odchudzające ─ często  nieskuteczne lub wręcz szkodliwe. Tymczasem naukowcy z Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) opracowali i wdrożyli z sukcesem prawdziwie bezpieczną i skuteczną metodę odchudzania. Dzięki niej już ponad 1700 osób z całej Polski zrzuciło łącznie 9 ton nadmiernej masy ciała.

Instytut Żywności i Żywienia podsumował i przedstawił wyniki realizacji 42 edycji 12-tygodniowych programów redukcji masy ciała (PRMC) przeprowadzonych w wybranych placówkach medycznych (przychodnie, szpitale) na terenie całego kraju w ramach polsko-szwajcarskiego projektu Zachowaj Równowagę. W programach tych uczestniczyło do tej pory ponad 1700 osób z nadwagą lub otyłością (BMI ≥ 25 kg/m2 i  ≤ 45 kg/m2). Zdecydowaną większość stanowiły kobiety. Po zsumowaniu i analizie wszystkich danych okazało się, że u 95 proc. osób udało się uzyskać spadek masy ciała ─ od kilku do kilkunastu kilogramów (średnio o około 5 kg na osobę, łącznie aż o 9 ton).  U znacznej części pacjentów poprawiły się także inne istotne wskaźniki i parametry zdrowia: obniżył się poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi oraz stężenie glukozy na czczo.
─ Realizacja 12-tygodniowych programów redukcji masy ciała w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, pokazuje, że skuteczna walka z otyłością i nadwagą jest możliwa. Nie możemy zmarnować tego sukcesu. Doświadczenia płynące z realizacji tych programów powinny być wykorzystane przez polski rząd w walce z epidemią otyłości. Kontynuacja tej walki jest konieczna, bo otyłość jest groźną chorobą, która generuje szkody i koszty nie tylko dla społeczeństwa, lecz także dla służby zdrowia i gospodarki kraju ─ podkreśla prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia oraz kierownik polsko-szwajcarskiego projektu Zachowaj Równowagę.
Do dużej skuteczności programu przyczynił się przede wszystkim fakt, że pacjenci byli objęci kompleksową opieką zespołu terapeutycznego. W jego skład wchodził lekarz, dietetyk, rehabilitant oraz psycholog.  IŻŻ dopuszczał do realizacji programu tylko te placówki opieki zdrowotnej (mające umowy z NFZ), które były w stanie zapewnić warunki do przeprowadzenia wielu istotnych dla powodzenia programu działań (m.in. sala ćwiczeń i basen, laboratorium analityczne, możliwość wykonania i oceny próby wysiłkowej). Programy realizowane były według precyzyjnych wytycznych opracowanych przez ekspertów IŻŻ. W każdej z 42 edycji PRMC mogło uczestniczyć do 50 pacjentów.

– W ramach naszego projektu walki z otyłością oprócz 12-tygodniowych programów redukcji masy ciała w placówkach służby zdrowia, w całym kraju organizowaliśmy też dietetyczne punkty konsultacyjne (DPK), w których pacjenci z nadwagą i otyłością oraz innymi problemami związanymi z żywieniem mogli korzystać z bezpłatnych porad udzielanych przez wykwalifikowanych dietetyków. W kilkudziesięciu takich punktach z fachowych porad
i materiałów edukacyjnych skorzystało już około 10 tys. osób  – mówi Hanna Stolińska-Fiedorowicz, koordynująca z ramienia IŻŻ realizację PRMC i DPK w ramach projektu Zachowaj Równowagę.

Według ostatnich szacunków już 64 proc. mężczyzn w naszym kraju ma nadmierną masę ciała (BMI > 25 kg/m2). W przypadku kobiet odsetek ten sięga już 49 proc. Niestety, według opublikowanych niedawno prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) epidemia otyłości będzie w najbliższych dekadach narastać w całej Europie, w tym także w Polsce (co dotyczy zwłaszcza mężczyzn).
Lekarze i dietetycy z IŻŻ ostrzegają przed lekceważeniem nadwagi i otyłości, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Podkreślają, że otyłość to nie tylko defekt estetyczny, lecz groźna choroba i główna przyczyna wielu innych chorób, takich jak: cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia (udar mózgu, nadciśnienie tętnicze), nowotwory złośliwe (rak jelita grubego, sutka, gruczołu krokowego) czy kamica żółciowa.

Źródło: IŻŻ

Tematy

otyłość / IŻŻ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

hilding-anders-lider-w-innowacjach-materacowych
Artykuł sponsorowany

Hilding Anders – lider w innowacjach materacowych

28 października 2024
logo_gus_wersja_podstawowa_wariant_kolorowy
16 października 2024
Dratkowicz
5 września 2024
Małgorzata Niemczyk
Kongres Zdrowia Dzieci i Młodzieży

Małgorzata Niemczyk: rośnie nam pokolenie fotelikowe

2 września 2024
vlcsnap-2024-07-17-11h34m40s420
17 lipca 2024