Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

10 lat więzienia za napaść na ratowników medycznych?

MedExpress Team

MedExpress Team

10 lat więzienia za napaść na ratowników medycznych? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
- Ratownicy medyczni nagminnie są obrażani, dochodzi do rękoczynów, pobić a nawet grożenia bronią - żalą się ratownicy medyczni. Czy kary poprawią bezpieczeństwo ratowników medycznych?

 

Fot. Thinkstock/Getty Images Fot. Thinkstock/Getty Images

- Ratownicy medyczni nagminnie są obrażani, dochodzi do rękoczynów, pobić a nawet grożenia bronią - żalą się ratownicy medyczni. Czy kary poprawią bezpieczeństwo ratowników medycnych?

45-latek wezwał pogotowie. Ratownicy medyczni, którzy przyjechali na miejsce, zostali zaatakowani pistoletem gazowym. Jak się okazało mężczyzna był pijany. Miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Teraz grozi mu nawet 10 lat więzienia. Nie jest to odosobniona sytuacja. 

- Ratownicy medyczni nagminnie są obrażani, dochodzi do rękoczynów, pobić a nawet grożenia bronią. Takim sytuacjom sprzyja niska karalność lub całkowity jej brak, za przestępstwo przeciw ratownikowi medycznemu jako funkcjonariuszowi publicznemu - powiedział Ireneusz Szafraniec.

Przypomnijmy: Zapytaliśmy Ireneusza Szafrańca, rzecznika Polskiej Rady Ratowników Medycznych, czy ratownicy chcieliby mieć możliwość posiadania broni?

W założeniu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ratownik medyczny jest zobowiązany udzielać pomocy i prowadzać medyczne czynności ratunkowe u osób w stanie zagrożenia zdrowia i życia.

Coraz częściej zdarza się, że ratownicy medyczni stają się celem agresywnych pacjentów i świadków zdarzenia. Agresja skierowana na ratowników medycznych przybiera na sile, począwszy od wyzwisk, rękoczynów, do użycia narzędzi niebezpiecznych, takich jak: kije, pałki, noże, maczety a nawet broń palna.

Jak sobie w takich sytuacjach radzić?

Ważną rolą ratownika medycznego jest zapanować nad trudnym czy agresywnym pacjentem, prowadzić spokojny dialog i nie powodować swoim zachowaniem nasilenia agresji. W sytuacjach niebezpiecznych ewakuować się oraz wezwać pomoc w postaci policji.

W założeniu, program kształcenia ratownika medycznego powinien przygotować do radzenia sobie w sytuacjach trudnych, stresowych lub związanych z ludzką agresją.

Czy wyposażyć ratowników medycznych w broń lub paralizatory?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo ratownika medycznego, dlatego należałoby zadać pytanie, czy posiadanie np. broni zwiększy to bezpieczeństwo?

Posiadanie broni lub paralizatora wiąże się z dużą odpowiedzialnością i uzasadnieniem jej użycia. Należy się zastanowić, czy ratownicy medyczni są przygotowani i jak ich ewentualnie przygotować do posługiwania się bronią, oraz czy nie doprowadzi to do zdarzeń, w których ratownik medyczny nadinterpretuje zachowanie osoby, której agresja będzie spowodowana np. zaburzeniami świadomości związanymi z chorobą np. psychiczną lub stanem zdrowia np. wstrząs. Tak poważne zmiany wymagały by konsultacji społecznych, interpretacji prawnych jak również opinii środowiska ratowników medycznych. Dzisiejszy status ratownika medycznego, nie w pełni gwarantuje mu bezpieczeństwo, a nadanie mu statusu na wzór służb mundurowych na pewno podniosłoby prestiż tego zawodu.

Również świadomość społeczna o ratownikach medycznych jest zbyt niska. Wciąż zdarzają się wypowiedzi w środkach masowego przekazu, porównujące ratowników do sanitariuszy bez wykształcenia medycznego, co na pewno nie podnosi prestiżu naszego zawodu.

Źródło: TVN24.pl/medexpress.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.