Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

100 konkretów na 100 dni. Jakie dla zdrowia?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 września 2023 15:01

100 konkretów na 100 dni. Jakie dla zdrowia? - Obrazek nagłówka
W sobotę Koalicja Obywatelska przedstawiła swoje pomysły na sto pierwszych dni rządzenia. Są wśród nich również bezpośrednio lub pośrednio dotyczące ochrony zdrowia.

Wśród zapowiedzi zmian, jakie Koalicja Obywatelska obiecuje wprowadzić, gdy wygra wybory u stworzy rząd, znajduje się pakiet dotyczący praw reprodukcyjnych kobiet. Oprócz legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży, ugrupowanie Donalda Tuska i on sam obiecują: finansowanie in vitro z budżetu państwa w minimalnej kwocie pół miliarda złotych rocznie, przywrócenie dostępności bez recepty antykoncepcji awaryjnej, bezpłatne badania prenatalne oraz bezpłatne znieczulenie przy porodzie.

Donald Tusk zapowiedział też zmiany w prawie pracowniczym. W ciągu pierwszych stu dni rządów miałby zostać wprowadzony przepis, zgodnie z którym za chorobowe od pierwszego dnia choroby pracownika będzie płacić ZUS, a nie przedsiębiorca.

Koalicja Obywatelska deklaruje również, że po wygranych wyborach przywróci finansowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży (w tej chwili telefon prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę nie tylko nie ma finansowania, ale jego numer jest „gumkowany” przez resort edukacji z materiałów szkolnych). Do rodzin mają także trafić specjalne bony na profilaktykę i leczenie stomatologiczne dla dzieci i młodzieży. Dla seniorów opozycja proponuje z kolei zwiększenie dostępności lekarzy geriatrów i opieki długoterminowej dzięki odblokowaniu środków z KPO, co pozwoli na zwiększenie inwestycji w ten obszar.

Jeśli chodzi o sam system ochrony zdrowia, KO obiecuje usprawnienia: wprowadzenie systemu rezerwacji wizyt u lekarza przez SMS lub email oraz zniesienie limitów w lecznictwie szpitalnym. Na obszarach pozbawionych odpowiedniej diagnostyki mają natomiast powstać powiatowe centra zdrowia.

Jest też blok obietnic związanych z rozliczeniami polityków PiS za podejmowane w ostatnich latach decyzje. Na liście znalazły się nazwiska byłych ministrów zdrowia Adama Niedzielskiego i Łukasza Szumowskiego oraz wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego. Można się domyślać, że chodzi o szeroko rozumiane decyzje dotyczące walki z pandemią COVID-19, w tym dokonywanych przez rząd zakupów covidowych i domniemanych nieprawidłowości związanych z tymi zakupami.

Podobne artykuły

GRODZKI
12 listopada 2019
Morawiecki
6 października 2019

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także