Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego przedstawił raport dotyczący bezpieczeństwa farmaceutycznego Polski.
Jest to kolejny, ważny dokument (wraz z opracowanym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i PZPF „Programem rozwoju krajowego przemysłu farmaceutycznego do roku 2030”), prezentujący problemy krajowego przemysłu farmaceutycznego, uwarunkowania zapewnienia pacjentom stałego dostępu do leków, ukazujący znaczenie krajowych producentów leków w tym zakresie i ich wpływ na gospodarkę.
Rekomendacje płynąca z raportu to:
- Krajowy przemysł farmaceutyczny potrzebuje wsparcia ze strony państwa i likwidacji istniejących barier prawnych oraz zabezpieczenia podmiotom z tej branży udziału w procesie stanowienia w duchu dialogu prawa polskiego a także na szczeblu UE.
- Warunkiem koniecznym umocnienia pozycji krajowej branży farmaceutycznej jest prowadzenie przewidywalnej polityki lekowej.
- Branża farmaceutyczna powinna być postrzegana przez obecny rząd jako ważna gałąź przemysłu i koło zamachowe polskiej gospodarki, mająca znaczący wkład w rozwój kapitału ludzkiego i rynek pracy.
- Polskie firmy farmaceutyczne są coraz bardziej innowacyjne. Stanowią jedną z głównych branż innowacyjnych w polskiej gospodarce. Ale wciąż głównym problemem pozostaje pozyskiwanie środków na badanie i rozwój.
- Rodzime firmy farmaceutyczne mają do spełnienia bardzo istotną rolę związaną z koniecznością zapewnienia Polakom szerokiego, stabilnego dostępu do nowoczesnych i skutecznych leków.
- Branża farmaceutyczna w odróżnieniu od innych jest bardziej odporna na kryzysy gospodarcze i wahania cykliczne.
- Stabilna polityka regulacyjna, w tym cenowa, stanowi kluczowe znaczenie dla polskiego przemysłu farmaceutycznego.
- Eksport leków.KOMENTARZ: Krajowa branża farmaceutyczna zajmuje ważne miejsce w wymianie handlowej z zagranicą. Potencjał eksportowy krajowego przemysłu farmaceutycznego nie jest w pełni wykorzystany. Od wielu lat notujemy ujemne saldo handlu zagranicznego lekami, Główną przyczynę stanowi przede wszystkim nadmierny import drogich leków innowacyjnych. Zwiększenie udziału leków odtwórczych produkowanych w Polsce na rynku krajowym może być skuteczną metodą zmniejszania istniejącego w tym zakresie deficytu handlowego.
- Eksport równoległy leków refundowanych. KOMENTARZ: Nowelizacja ustawy – Prawo farmaceutyczne z 9 kwietnia 2015 r. znacznie ograniczyła zjawisko wywozu leków za granicę. Za słuszne należy uznać działania Ministerstwa Zdrowia dotyczące monitoringu eksportu leków i wyeliminowania eksportu równoległego leków refundowanych. Ustawa nałożyła jednak na przedsiębiorców zbyt wiele uciążliwych obowiązków, m.in. codziennego monitorowania wszystkich transakcji i operacji sprzedaży (dot. ponad 22 tys. pozycji) oraz stanów i wszelkich ruchów magazynowych. Dostrzegamy potrzebę nowelizacji przepisów dotyczących obowiązków przedsiębiorców monitorowania rynku farmaceutycznego i ograniczenia wyłącznie do leków refundowanych.
- Istnieje potrzeba podjęcia poważnej debaty interesariuszy z obszaru ochrony zdrowia, dotyczącej nie tylko branży farmaceutycznej, ale szerszej, dotyczącej Polityki Lekowej Państwa.
- Ustawa refundacyjna była i jest jedną z najbardziej istotnych reform w ochronie zdrowia dotyczącą zaopatrzenia pacjentów w leki i wyroby medyczne.
Raport „Bezpieczeństwo Farmaceutyczne Polski” oraz „Program rozwoju krajowego pzemysłu farmaceutycznego do roku 2030”, to dokumenty nad którymi powinien pochylić się obecny rząd. 1. Przedsiębiorcy oczekują przyjęcia rządowego programu rozwoju krajowego przemysłu farmaceutycznego stanowiącego integralną część „Polityki lekowej państwa”. Przez ostatnie lata, poprzednie kierownictwo Ministerstwa Zdrowia, uważało że taki dokument jest zbędny. Na posiedzeniu Komisji Zdrowia Sejmu RP, 1 grudnia 2015 r., nowy minister Konstanty Radziwiłł potwierdził, że zostaną podjęte prace nad rządowym dokumentem „POLITYTKA LEKOWA PAŃSTWA”.
Źródło: BCC