Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

180 szpitali z akredytacją

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 1 lipca 2014 16:15

180 szpitali z akredytacją - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia w Polsce już 180 szpitali ma akredytację. Akredytacja jest obecnie jednym z najważniejszych narzędzi zmian w placówkach ochrony zdrowia.

 

[caption id="attachment_35579" align="alignnone" width="620"]Thinkstockphotos/FPM Thinkstockphotos/FPM[/caption]

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia w Polsce już 180 szpitali ma akredytację. Akredytacja jest obecnie jednym z najważniejszych narzędzi zmian w placówkach ochrony zdrowia.

Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego, polski system akredytacyjny staje się jednym z najlepszych w Europie. Status szpitali akredytacyjnych otrzymują kolejne placówki. Docelowo w skali kraju może ich być 250. Akredytacja jest obecnie jednym z najważniejszych narzędzi zmian w placówkach ochrony zdrowia.

Czym jest akredytacja?

Akredytacja to dobrowolny proces zewnętrznej oceny prowadzony w oparciu o wymogi standardów akredytacyjnych. Obowiązują na każdym poziomie: od zarządzania, poprzez zabiegi chirurgiczne, podawanie leków, żywienie chorych, monitorowanie i ograniczanie zakażeń, ciągłość opieki nad pacjentem, na pracy laboratorium kończąc.

Co daje akredytacja?

Akredytacja wpływa więc na lepsze i sprawniejsze funkcjonowanie szpitala. Pełne i świadome wdrożenie standardów akredytacyjnych pozwala stworzyć obraz placówki, jako system naczyń połączonych. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia kadry zarządzającej, ale także personelu medycznego i pozostałych pracowników. Akredytacja daje możliwość łatwej identyfikacji i eliminacji wszystkich niekorzystnych zjawisk i zagrożeń.

Dlaczego warto mieć akredytację?

Szpitale, które przeszły pozytywnie przegląd akredytacyjny są postrzegane jako bardziej bezpieczne i przyjazne pacjentowi, efektywniej zarządzane, posiadające narzędzia do ciągłego nadzoru oraz analizy procesów terapeutycznych. To szpitale udzielające świadczeń medycznych o wyższej jakości. Przyznanie certyfikatu akredytacyjnego przez ministra zdrowia jest dowodem zaufania w zakresie jakości udzielanych świadczeń. Nie może być niższa niż stwierdzona w trakcie oceny. Certyfikat akredytacyjny ważny jest 3 lata.

Kto może ubiegać się o akredytację?

O certyfikat akredytacyjny mogą ubiegać się wszystkie szpitale. W przypadku placówek udzielających świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych proces oceny jest bezpłatny. Podmioty niepubliczne mogą uzyskać wsparcie w takim zakresie procentowym, w jakim posiadają kontrakt z NFZ.

Źródło: mz.gov.pl

Czytaj także: Dentyści z Łodzi wyłudzili pół mln

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024
logo_NIL_kolor-2023
28 czerwca 2024
Monosnap (3) Podcast_ Rzadko się o tym mówi - rozm
28 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także