Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

29 szczegółowych wskaźników mierzenia jakości opieki zdrowotnej

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 5 sierpnia 2024 10:25

29 szczegółowych wskaźników mierzenia jakości opieki zdrowotnej - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Do konsultacji publicznych w piątek trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wskaźników jakości opieki zdrowotnej, który dotyczy ponad 27 tysięcy podmiotów leczniczych. Konsultacje potrwają dziesięć dni.

Projektowane rozporządzenie ma na celu systematyczne monitorowanie oraz ocenę jakości świadczeń zdrowotnych, finansowanych ze środków publicznych, na podstawie trzech głównych obszarów: klinicznego, konsumenckiego oraz zarządczego.

W obszarze klinicznym wskaźniki jakości mają być opisywane (i oceniane) przez parametry efektu leczniczego, powtórnych hospitalizacji z tej samej przyczyny, śmiertelności po zabiegach: w trakcie hospitalizacji w okresie 30 dni, 90 dni oraz roku od dnia zakończenia hospitalizacji, doświadczenia w wykonywaniu określonych świadczeń opieki zdrowotnej, struktury procedur medycznych wykonywanych w przypadkach określonych problemów zdrowotnych.

Projekt rozporządzenia zawiera też 29 szczegółowych wskaźników opieki jakości mieszczących się w zakresie obszaru klinicznego, w tym – między innymi - liczba zatorów płucnych na 1000 hospitalizowanych pacjentów, wystąpienie sepsy na 1000 hospitalizacji zabiegowych, częstość rehabilitacji po zabiegach endoprotezoplastyki stawu biodrowego, częstość występowania pęknięcia torebki tylnej po usunięciu zaćmy, współczynnik cięć cesarskich, wykorzystanie małoinwazyjnych technik w zabiegach m.in. usunięcia pęcherzyka żółciowego, wycięcia wyrostka robaczkowego, czy częstość stosowania znieczuleń zewnątrzoponowych w porodach samoistnych.

W obszarze konsumenckim, rozumianym jako wyniki badań opinii pacjentów o organizacji procesu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej mierzona mają być: skuteczność procesu wpisywania pacjentów na listy oczekujących na udzielenie świadczenia, zaangażowanie personelu medycznego, komunikacja z pacjentem, warunki hospitalizacji i wyżywienia pacjenta; respektowanie praw pacjenta oraz rekomendowanie świadczeniodawcy przez pacjenta.

W obszarze zarządczym wskaźniki odnoszą się do „efektywności wykorzystania zasobów oraz wdrożenia systemów zarządzania”, a parametry dotyczą posiadania akredytacji lub innego certyfikatu albo świadectwa potwierdzającego jakość wydanego przez niezależną akredytowaną jednostkę, stopnia wykorzystania zasobów będących w dyspozycji podmiotu, długości hospitalizacji i struktury realizowanych świadczeń opieki zdrowotnej. W tym ostatnim parametrze rozporządzenie wylicza aż dziesięć wskaźników, m.in. odsetek wybranych świadczeń opieki zdrowotnej o charakterze jednodniowym w trybie planowym, odsetek radioterapii udzielanej w trybie ambulatoryjnym, odsetek podania chemioterapii udzielanej w trybie ambulatoryjnym, czy odsetek teleporad lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w ogólnej liczbie porad lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (osobnym wskaźnikiem jest odsetek teleporad w ogólnej liczbie porad AOS).

Projekt, jak podkreśla MZ, nie przewiduje dodatkowych nakładów finansowych, nie wpływa na budżet państwa ani budżety organów założycielskich.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.