– Decyzja o umorzeniu długu była konieczna. Jego dalsza spłata odbiłaby się negatywnie na działalności medycznej Instytutu, a do tego dopuścić nie możemy. Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” jest szczególną instytucją, realizującą unikalne procedury medyczne i ratującą zdrowie i życie małych pacjentów z całej Polski. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomogli w pozytywnym rozpatrzeniu tej sprawy – podkreślił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Instytut otrzymał 100 mln zł pożyczki na podstawie umowy z 21 grudnia 2015 r. o udzieleniu wsparcia niebędącego pomocą publiczną ze środków Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Środki zostały przeznaczone na optymalizację zatrudnienia, zadłużenia i zasobów majątkowych oraz zwiększenie efektywności prowadzonej działalności.
12 października 2023 r. Instytut wystąpił do ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z wnioskiem o umorzenie pozostałej do spłacenia części kwoty pożyczki – ponad 88 mln zł, uzasadniając wniosek trudną sytuacją finansową, ważnym interesem dłużnika oraz ważnym interesem publicznym.
Na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych należności mające charakter cywilno-prawny mogą być umarzane w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym. Zastosowanie ulgi w takim przypadku następuje na podstawie przepisów prawa cywilnego. W przypadku Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie te przesłanki w ocenie resortu zostały wypełnione.
Oprac. na podst.: MRiT