Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

90% leków zniknie z obrotu pozaaptecznego do końca 2017 roku

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 stycznia 2017 10:46

90% leków zniknie z obrotu pozaaptecznego do końca 2017 roku - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Na tej zmianie ucierpią przede wszystkim pacjenci - uważa PASMI.

Zgodnie z projektem Rozporządzenia Ministra Zdrowia z półek sklepów ogólnodostępnych oraz stacji benzynowych znikną leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dostępne obecnie w sprzedaży pozaaptecznej. Zmiany będą dotyczyły również wieloskładnikowych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych oraz w stanach zapalnych gardła. Zmiany MZ argumentuje troską o pacjenta, podnoszeniem bezpieczeństwa stosowania leku przy zachowaniu jego dostępności. Zdaniem PASMI w rzeczywistości żadne z tych kryteriów nie jest spełnione. Nowy projekt Ministerstwa Zdrowia proponuje m.in.  zmniejszenie dawki na jedną tabletkę dla popularnych substancji takich jak kwas acetylosalicylowy czy paracetamol. Dla obu substancji standardem terapeutycznym w leczeniu bólu i gorączki jest dawka 500mg. Jej skuteczność potwierdzono w badaniach klinicznych. Obniżenie maksymalnej dawki z 500mg do 300 mg w konsekwencji spowoduje, iż pacjent zamiast jednej tabletki weźmie 2 lub nawet 3 w celu uzyskania odczuwalnego efektu. Taka zmiana długookresowo doprowadzi do zwiększenia zużycia leków a przecież ograniczenie sprzedaży pozaaptecznej miało na celu zmniejszenie spożycia tych produktów – argumentuje PASMI.

PASMI zwraca też uwagę na dostępność. W przypadku np.: Paracetamolu zaproponowana maksymalna dopuszczalna moc na poziomie 300 mg implikuje brak dostępności leku na rynku pozaaptecznym. Aktualnie standardem produkcyjnych w przemyśle farmaceutycznym jest tabletka 500mg czego dowodem jest 29 rejestrów firm na terenie kraju. W grupie tej tylko jeden producent posiada produkt spełniający nowe kryteria Ministerstwa Zdrowia. Produkcja jednego przedsiębiorcy nie zagwarantuje dostępności leku dla pacjenta.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku leków z kwasem acetylosalicylowym - tylko 2 producentów spełni nowe kryteria rozporządzenia, reszta wypadnie z rynku.

Porównując obecne Rozporządzenie z  Projektem Ministerstwa Zdrowia, PASMI szacuje, iż do końca 2017 roku z rynku pozaaptecznego zniknie 90% produktów. Zaś nowe zaproponowane substancje i określone przez Regulatora poziomy nie zapewnią dostępności tych produktów np. na biegunkę czy alergię dla pacjenta. Przygotowanie dwutabletkowego opakowania w większości linii produkcyjnych jest niemożliwe do wytworzenia, koszty dla producenta a finalnie dla pacjenta kilkukrotnie przekroczą koszt leku dostępnego w kanale aptecznym.

- Proponowana zmiana pomimo iluzorycznego pozostawienia przez Ministerstwo Zdrowia obrotu pozaaptecznego a nawet jego rozszerzenie o kolejne substancje jest w rzeczywistości zamknięciem tego kanału sprzedaży leków. Na tej zmianie ucierpią przede wszystkim pacjenci  szczególnie w rejonach wiejskich oraz małych miejscowościach, gdzie dostęp do aptek jest ograniczony zasięgiem geograficznym, brakiem dyżurów nocnych a także przerwami weekendami. Pacjenci w doraźnych problemach takich jak ból, przeziębienie czy gorączka nie będą mieli dostępu do stosowanych do tej pory leków - mówi Ewa Jankowska, prezes PASMI.

- Ministerstwo pracując nad nową listą produktów dostępnych w sprzedaży pozaaptecznej. Liczymy na konstruktywne rozmowy i dalszy dialog z Regulatorem.” – mówi  Ewa Jankowska.

Źródło: PASMI

Podobne artykuły

ThinkstockPhotos-518878059
15 lutego 2024
ThinkstockPhotos-101922452(1)
2 czerwca 2022
PASMI
22 stycznia 2020
telewizor
26 listopada 2019

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także