Chodzi o Program wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, w ramach którego placówki mogą się ubiegać o dofinansowania m.in. na poprawę infrastruktury i zakup niezbędnego sprzętu. Jak wskazał wiceminister zdrowia Marcin Martyniak, wsparcie otrzyma 26 szpitali, czyli w praktyce 70 proc. wszystkich oddziałów.
Adam Niedzielski poinformował, że trwają prace związane z przygotowaniem naborów projektów do dofinasowania w Programie FEnIKS, realizowanym z Funduszy Europejskich. Obecnie w parlamencie jest też poprawka, która umożliwi wykorzystanie Funduszu Medycznego na finansowanie psychiatrii.
Jak przypomniał minister zdrowia, nowy model ochrony zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży został wprowadzony w 2019 roku. Podstawowym założeniem reformy jest deinstytucjonalizacja, czyli ułatwienie dostępu do pomocy poza szpitalem i wcześniejsze otoczenie opieką potrzebujących.
W ramach reformy psychiatrii udało się już uruchomić 403 środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, 136 Centrów Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży oraz 32 placówki całodobowej opieki.
– Planowaliśmy, że do tej liczby (placówek opieki środowiskowej – przyp. red.) dojdziemy dopiero w roku 2030, więc udało nam się zorganizować gęstą sieć pomocy na I poziomie dużo wcześniej – podkreślił Adam Niedzielski.
Tymczasem finansowanie opieki psychiatrycznej oraz leczenia uzależnień wzrosło od 2015 roku dwuipółkrotnie: z 2,3 do 5,6 mld zł.
– Na reformę psychiatrii idą konkretne pieniądze. W przypadku psychiatrii dla dzieci i młodzieży mamy od 2019 r. czterokrotne zwiększenie nakładów. A wydatki na psychiatrię łącznie - dla dorosłych, dzieci i młodzieży - wzrosły ponad dwukrotnie – przypomniał minister zdrowia.