Minister zapewnił, że są pieniądze na realizację tego programu. Gwarantem jest systematyczne zwiększanie nakładów na system ochrony zdrowia.
– Będzie to kosztować 1,5-2 mld zł. To poważne środki, ale takie, które będą dostępne w ramach budżetu zdrowia – powiedział Adam Niedzielski.
Jak przypomniał szef resortu zdrowia, w obecnie realizowanym programie bezpłatnych leków dla osób w wieku powyżej 75 lat znajduje się około 2 tys. pozycji.
– To zakres leków, który został wybrany pod kątem schorzeń seniorów i przewlekłych chorób dotykających osób starszych. Kompletna lista leków refundowanych to około 4 tys. pozycji. To, nad czym teraz pracujemy, to wariant objęcia programem bezpłatnych leków dla seniorów właśnie takiej liczby preparatów – wskazał minister zdrowia.
Z programu darmowych leków dla osób w wieku powyżej 75 lat skorzystało już 4 mln emerytów. Pacjentom zostało wydanych około 400 mln opakowań leków. Roczny koszt realizacji programu to około 1 mld złotych.
– Seniorzy są populacją, która choruje najwięcej. To grupa, w której pojawiają się choroby przewlekłe wymagające ciągłego zażywania leków. Te osoby najbardziej wymagają wsparcia – dodał Adam Niedzielski.
Z kolei na liście leków, które mają być bezpłatnie dostępne w grupie pediatrycznej znajdą się m.in. antybiotyki.
– Mamy pewne argumenty, które mówią, że trzeba pilnować, by nie dochodziło do nadużywania antybiotyków, bo prowadzi to do ewolucji bakterii lekoopornych – zapewnił szef resortu zdrowia.