Do konsultacji przekazano Projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022–2032.
Zmiany w Narodowym Programie Chorób Układu Krążenia na lata 2022–2032 mają na celu dostosowanie harmonogramu i zakresu działań do rzeczywistych potrzeb oraz usprawnienie jego realizacji. Modyfikacja NPChUK i kompleksowej strategii kardiologicznej ma zapewnić równy i adekwatny do potrzeb dostęp do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych przez przyjazny, nowoczesny i efektywny system ochrony zdrowia. Projektowana uchwała nie powoduje zmian finansowych ‒ planowane nakłady z budżetu państwa na realizację działań przewidzianych w ramach NPChUK w poszczególnych latach nie ulegną zmianie.
Główne cele i założenia zmian
- Odejście od rocznych harmonogramów na rzecz jednego harmonogramu obejmującego całe lata 2022–2032, który będzie aktualizowany jedynie w razie konieczności.
- Doprecyzowanie i uproszczenie działań, dzięki połączeniu zbieżnych poddziałań oraz unikaniu nadmiarowego mnożenia zadań.
- Wzmocnienie krajowej sieci kardiologicznej, co ułatwi implementację ustawy o krajowej sieci kardiologicznej.
- Dostosowanie przepisów do aktualnych zarządzeń i realiów wdrażania, w tym zadań Pełnomocnika Ministra Zdrowia.
- Zmiana podziału środków finansowych od 2025 r. – wydatki będą dzielone na cele inwestycyjne i bieżące, bez szczegółowego przyporządkowania ich do konkretnych obszarów NPChUK, co pozwoli na większą elastyczność.
Oczekiwane efekty
- Efektywniejsze wdrażanie Programu w pięciu kluczowych obszarach:
- Kadry medyczne,
- Edukacja, profilaktyka i styl życia,
- Pacjenci,
- Nauka i innowacje,
- System opieki kardiologicznej.
- Wydłużenie życia i poprawa stanu zdrowia społeczeństwa, zapewniając równy dostęp do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych.
Zakres modyfikacji NPChUK
- Jednolity harmonogram na lata 2022–2032, zamiast rocznych harmonogramów.
- Usprawnienie działań i zakresów poddziałań poprzez ich analizę i integrację.
- Wspieranie krajowej sieci kardiologicznej, w celu lepszej koordynacji działań.
- Dostosowanie do aktualnych przepisów, w tym zadań Pełnomocnika Ministra Zdrowia.
- Elastyczne planowanie środków finansowych, zgodnie z potrzebami.