Anestezjolodzy uważają, że podstawowa opieka zdrowotna jest istotnym elementem całego systemu ochrony, którego nie należy wydzielać spośród innych rodzajów świadczeń opieki zdrowotnej. Wszystkie zmiany dotyczące organizacji i funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej powinny być uregulowane tak jak obecnie czyli na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
Projekt założeń do ustawy zakłada, że obecny poziom finansowania POZ w wysokości 13,5 proc. środków wydatkowanych przez NFZ na świadczenia opieki zdrowotnej wzrośnie w perspektywie 10 lat do 20 proc. wydatków NFZ na świadczenia opieki zdrowotnej. ZZA uważa, że procentowy wzrost nakładów na podstawową opiekę zdrowotną nastąpi kosztem innych rodzajów świadczeń w szczególności leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej. Wprowadzenie tego modelu wzrostu finansowania POZ spowoduje ograniczenie dostępu pacjentów do świadczeń specjalistycznych i pogorszenie sytuacji finansowej świadczeniodawców realizujących świadczenia inne niż w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.
Finansowanie przez NFZ obecnych świadczeń z rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna ma zostać zastąpione przez przekazanie podstawowej opiece zdrowotnej środków na tak zwany budżet powierzony, w ramach którego lekarze rodzinni będą finansować świadczenia udzielane przez lekarzy specjalistów. ZZA uważa, że to rozwiązanie ma na celu ograniczenie dostępności pacjentów do leczenia specjalistycznego.