Rada Przejrzystości uznaje za zasadne objęcie refundacją produktu leczniczego Tysabri (natalizumab) w ramach programu lekowego "Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekiem pierwszego rzuty lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego, w ramach istniejącej grupy limitowej, jako leku dostępnego bezpłatnie. Rada nie akceptuje przedstawionej propozycji dzielenia ryzyka i uważa, że powinien zostać ustalony taki instrument, który zapewni efektywność kosztową we wszystkich scenariuszach i ograniczy negatywny wpływ na budżet.
Tysarbi (natalizumab) jest znanym drogim lekiem, stosowanym w leczeniu chorych ze stwardnieniem rozsianym (SM), u których proces chorobowy jest bardzo aktywny. Jest lekiem innowacyjnym, pierwszym przeciwciałem monoklonalnym dopuszczonym do stosowania u chorych z rzutowo-remitującą postacią SM. W Polsce lek jest refundowany od dwóch lat i otrzymuje go obecnie około 250 chorych. Lek ma liczne, niekiedy poważne działania niepożądane, ale podawany raz w miesiącu prowadzi do redukcji klinicznych i radiologicznych objawów tej nieleczonej choroby. Podawanie leku ma wpływ na ograniczenie hospitalizacji oraz poprawia jakość życia, co jest ważne dla wielu chorych, bowiem umożliwia im, w dużej części, pracę zawodową. Obecny wniosek ma na celu rozszerzenie grupy pacjentów o tych, którzy dotąd nie kwalifikowali się do leczenia z uwagi na obecność przeciwciał anty-JCV oraz możliwość przedłużeni terapii powyżej 60 miesięcy.
Również prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji uważa, że lek powinien być objęty refundacją. Jest to skuteczny i bezpieczny lek.